W niedzielę 29 grudnia w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej w Tarnobrzegu odprawiona została Msza św. w rycie dominikańskim – własnym rycie Zakonu Kaznodziejskiego. Niedzielna Msza św. była w tym mieście pierwszą w ciągu ostatnich dekad liturgią sprawowana według ksiąg liturgicznych, z których korzystał także św. Tomasz z Akwinu i św. Jacek.
Cudowny wizerunek Matki Bożej Dzikowskiej – ukoronowany na początku XX w. za zgodą św. papieża Piusa X – odbiera cześć w Tarnobrzegu od 350 lat. Od początku opiekę nad sanktuarium sprawują ojcowie dominikanie. Niedzielna Msza św. była pierwszą po posoborowej przerwie celebracją we własnym rycie Zakonu Kaznodziejskiego. W związku z tym celebrans, o. Marek Grzelczak, sprawował ją w intencji sanktuarium, za wszystkich pielgrzymów, przybywających modlić się u stóp Matki Bożej. Najświętsza Ofiara sprawowana byłą także za wszystkich kapłanów, którzy sprawowali posługę w tym sanktuarium.
Wesprzyj nas już teraz!
– Wielu świętych i kandydatów na ołtarze mówiło, że zwycięstwo przyjdzie przez Niepokalane Serce Maryi. Trzeba pamiętać o tym zwycięstwie, które jest przewidywane, pewne, niezawodne – powiedział na kazaniu o. Grzelczak. – Tylko my możemy zawieźć, bo może się okazać, że nie będziemy uczestnikami tego zwycięstwa. Dlatego musimy pamiętać, że największym nieszczęściem człowieka jest grzech. Wszystko inne to tylko większa lub mniejsza niedogodność. Żeby mieć udział w tym zwycięstwie, musimy być dzieckiem Matki Najświętszej. Msza św. sprawowana była dla członków Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Diecezji Rzeszowskiej.
Ryt dominikański powstał naturalnie w trakcie pierwszych 40 lat działalności Zakonu Kaznodziejskiego jako odmiana rytu rzymskiego. Swoje własne zakonne księgi liturgiczne, różniące się pod pewnymi aspektami od liturgii rzymskiej, posiadali także cystersi, kartuzi, karmelici i norbertanie. Zgodnie z motu proprio „Summorum Pontificum”, zakonne księgi liturgiczne, które obowiązywały w roku 1962, mogą być dalej wykorzystywane.
dom, mat