„Na tej eucharystii jednoczymy się z wszystkimi kobietami świata, by złożyć Bogu dziękczynienie za wszystkie te kobiety, które kochają i walczą o świat bardziej sprawiedliwy i egalitarny. Ten dzień przypomina nam sytuację, w której znajduje się wiele kobiet, które cierpią i płaczą z powodu niesprawiedliwości świata, który je dyskryminuje za fakt bycia kobietą, robotnicą i ubogą” – do takiej modlitwy w czasie Mszy św. zachęca instrukcja wydana przez Diecezję Almerii w Hiszpanii.
Specjalny materiał diecezja przygotowała do celebrowania „Mszy feministycznej” w dniu 8 marca dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Instrukcja została wysłana do wszystkich parafii Diecezji Almerii. Duszpasterstwo pracy diecezji „opublikowało także manifest, który potępia istnienie przepaści genderowej”. Przygotowano konspekt liturgiczny dla odprawiania Mszy w dniu 8 marca. Zawiera on m.in. propozycję modlitwy przebłagalnej: „Panie, Ty nas prosisz, byśmy współpracowali z Tobą w dziele stworzenia. Za nieuznanie sprawiedliwie roli kobiety w naszym społeczeństwie: Panie zmiłuj się. Chryste zmiłuj się”.
Jak podaje portal „InfoVaticana”, „duszpasterstwo pracy diecezji zaproponowało, by po Komunii księża odczytali w czasie Mszy manifest feministyczny, przygotowany przez Acción Católica General, Caritas Diecezji Almerii, CONFER, Manos Unidas, HOAC i Sekretariat Duszpasterstwa Pracy”. A na samym końcu odczytano „Błogosławieństwa”:
Wesprzyj nas już teraz!
„Błogosławiona kobieta, która decyduje, co robić i jak to robić, ponieważ będzie się czuła reprezentantem, a nie reprezentowaną. Błogosławiona kobieta, która nie tylko walczy przez jeden dzień, ponieważ sobie uświadomi, że wszystkie dni roku są wezwaniem do pracy o swoje prawa i obowiązki. Błogosławiona kobieta, która podejmuje jakiekolwiek działanie na rzecz swojej godności, ponieważ jej głos będzie brany pod uwagę. Błogosławiona kobieta, która zdaje sobie sprawę z drogi, którą przechodzi, ponieważ przezwycięży przeszkody w swojej walce o równość szans. Błogosławiona kobieta, która walczy przeciwko przemocy domowej i potępia bez strachu złe traktowanie, które ją upokarza, ponieważ odzyska swą godność i będzie się czuła szczęśliwa”.
Jak podaje „InfoVaticana”, Diecezja Almerii, której biskupem jest Antonio Gómez Cantero, „pozostaje w awangardzie dziwactw”.
Źródło: infovaticana.com
jjf