Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel wydał dekret pozwalający na celebrację Mszy świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Hierarcha na mocy papieskiego dokumentu „Traditionis custodes”, wskazał miejsca, w których możliwa będzie celebracja tradycyjnej liturgii.
W związku z publikacją przez papieża Franciszka w lipcu br. Listu apostolskiego motu proprio „Traditionis custodes” – o używaniu rytu przedsoborowego – biskup Roman Pindel troszcząc się o duchowe dobro wiernych związanych z łacińską tradycją Kościoła wydał dekret regulujący w diecezji bielsko-żywieckiej odprawianie Mszy św. według „Missale Romanum” z 1962 roku.
Dokument hierarchy wchodzi w życie w I niedzielę Adwentu 2021 roku tj. 28 listopada. Jak zapewnił bp Roman Pindel, wydanie dekretu poprzedziły liczne konsultacje.
Wesprzyj nas już teraz!
Zgodnie z biskupim dekretem, Msza św., potocznie nazywana trydencką, będzie mogła być sprawowana w określone w dokumencie dni miesiąca w następujących miejscach: kaplica św. Ojca Pio w Bielsku-Białej Wapienicy, kościół Ojców Bonifratrów w Cieszynie, kościół św. Jana Kantego w Kętach, kościół św. Marka w Żywcu i kaplica św. Jacka w Oświęcimiu.
Jak zaznaczył w dekrecie biskup, ks. Grzegorz Klaja, który był dotąd bielsko-żywieckim moderatorem i opiekunem grup wiernych związanych z Łacińską Tradycją Kościoła „jako delegat biskupa bielsko-żywieckiego będzie odpowiedzialny za celebracje i opiekę duszpasterską nad tymi grupami wiernych w diecezji”. Hierarcha wyznaczył też konkretnych prezbiterów, którzy mogą celebrować tzw. Mszę trydencką.
Zawarte w dekrecie regulacje mają obowiązywać „ad experimentum” przez rok, do 26 listopada 2022 roku.
Motu proprio „Traditionis custodes” wydane w tym roku przez papieża Franciszka, znacząco ograniczyło możliwość sprawowania Mszy świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Do czasu wydania tego dokumentu obowiązywało motu proprio papieża Benedykta XVI, w którym Ojciec Święty przypominał o wolnym dostępie dla kapłanów do sprawowania Mszy świętej w tradycyjnej formie. Aktualnie Msza święta trydencka może być teraz odprawiana tylko za zgodą miejscowego biskupa i pod surowszymi warunkami.
Źródło: KAI
WMa