27 września 2012

Msza Święta w rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi

(fot. Łukasz Korzeniowski)

W rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi w kościele św. Apostołów Piotr i Pawła w Krakowie została odprawiona uroczysta Msza Święta. Eucharystii przewodniczył J.E. ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Do licznie zgromadzonych wiernych homilię skierował ks. Adolfo Nicolás SJ, generał Jezuitów.

400 lat temu zmarł i został pochowany ksiądz Piotr Skarga. Świątobliwy kapłan, nieprzeciętny Jezuita, gorący patriota, mistrz słowa polskiego, wielki Syn Kościoła. Jego postać wpisała się w dzieje Kościoła, Polski i kultury. Ks. Piotr Skarga żył Słowem Bożym. To w jego świetle patrzył i widział głębiej. Ono formowało mu serce. Nie był obojętny księdzu Skardze los człowieka, narodu i całego Kościoła. Ksiądz Skarga żył ideałem większej chwały Bożej. Bóg był zawsze w centrum jego życia, budował na Jezusie Chrystusie, który jest skałą – powiedział na początku liturgii ks. kardynał Stanisław Dziwisz.

Wesprzyj nas już teraz!

W homilii generał zakonu Jezuitów Adolfo Nicolás podkreślił, że postępowaniem księdza Skargi kierowało Słowo Boże. Zatem według jezuity, prawda i mądrość zawarta w Słowie powinna być i dla nas wskazówką jak postępować i żyć.  – Chrześcijaństwo ukazuje szczególną relację jaka łączy człowieka z Bogiem. Nie jesteś już niewolnikiem… jesteś dzieckiem Bożym. Jesteśmy z rodziny Boga. To jest wielka odpowiedzialność – powiedział ksiądz Adolfo Nicolas.

Głoszący kazanie szczególnie mocno uwypuklał i zwracał uwagę na charytatywną działalność ks. Skargi. Wynikała ona wprost ze Słowa Bożego, którym żył zmarły 400 lat temu jezuita.

 – Ks. Piotr Skarga wiedział, że wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi i braćmi. Dlatego dokonywał wspaniałych dzieł miłosierdzia. Niósł nadzieje wielu ludziom. I tak winniśmy postępować, w świecie w którym brakuje nadziei i miłości – powiedział ksiądz Nicolás.

Przesłanie księdza Skargi jest wciąż aktualne, na co zwracał uwagę generał Jezuitów. – Współczesny świat stracił serce i prawdziwe życie. Trzeba je na nowo przywrócić. Życie ks. Piotra Skargi było zanurzone w Chrystusie. Jezus, mówiący do Apostołów – wy dajcie im jeść – był jego nauczycielem  – usłyszeliśmy w kazaniu.

Na zakończenie Mszy Świętej Prowincjał Zakonu Jezuitów zapewnił o podejmowaniu przez niego i zgromadzenie działań zmierzających do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Skargi. Prosił o szczególnie intensywną modlitwę w tej intencji.  Kardynał Dziwisz przypomniał słowa błogosławionego Jana Pawła II. Papież Polak ogłaszając rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego innej wielkiej postaci w historii Polski – św. Jadwigi – ubolewał, że zmarła musiała czekać na wyniesienie na ołtarze aż 600 lat. Ksiądz Skarga czekał na rozpoczęcie procesu 400 lat.

 

 

Z inicjatywy proboszcza parafii Wszystkich Świętych, której służy kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, w każdą ostatnią niedzielę, począwszy od października w kościele gdzie pochowany jest ks. Skarga wierni będą gromadzić się na modlitwie właśnie w tej intencji.

W uroczystej liturgii sprawowanej z okazji roku ks. Piotra Skargi wzięły udział władze Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Piotra Skargi – prezes Sławomir Olejniczak i wiceprezes Sławomir Skiba. Obecni byli przedstawiciele Arcybractwa Miłosierdzia założonego przez ks. Skargę. We Mszy Świętej uczestniczyły także, oprócz parafian, gości i pielgrzymów spoza Krakowa, grupy Apostolstwa Modlitwy z całego kraju.

Liczną grupę uczestniczących stanowili księża i bracia należący do Towarzystwa Jezusowego i siostry zakonne. Wśród przybyłych było także wielu kapłanów archidiecezji krakowskiej. Swoją obecność zaznaczyły też liczne szkoły reprezentowane przez poczty sztandarowe.

luk

{galeria}

Zdjęcia: Łukasz Korzeniowski

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram