Na terenie diecezji Modeny we Włoszech zamiast Mszy świętej będzie regularnie sprawowane nabożeństwo słowa prowadzone przez świeckich. Inicjatywa ma charakter synodalny i nie jest ściśle związana z brakiem księdza; nabożeństwo może być sprawowane nawet wówczas, jeżeli ksiądz i jest i można byłoby odprawić Mszę świętą.
Arcybiskupem diecezji Modeny jest Erio Castellucci, hierarcha, pod którego okiem we Wielkim Poście tego roku zorganizowano na terenie kościoła obrzydliwą bluźnierczą wystawę, prezentującą między innymi Ciało Pana Jezusa Chrystusa na krzyżu wykorzystywane seksualnie przez mężczyznę.
O najnowszym pomyśle informuje portal La Nuova Bussola Quotidiana. Wierni mieliby otrzymać dyspensę od udziału w niedzielnej Mszy świętej, jeżeli nie byłoby ich proboszcza; w dni powszednie podmiana Mszy na liturgię słowa jest niezależna od obecności księdza.
Wesprzyj nas już teraz!
Decyzja zapadła na posiedzeniu parafialnej rady duszpasterskiej 22 kwietnia, co opisano w protokole dostępny wskazanemu portalowi. Rzecz dotyczy parafii San Celestino w Castelnuovo Rangone.
Według rady duszpasterskiej celem innowacji ma być wzmocnienie roli świeckich. Chodzi przede wszystkim o dni powszednie – gdyby wówczas był obecny ksiądz proboszcz, powinien wycofać się, oddając przewodnictwo świeckim. Dlatego zamiast Mszy świętej odprawiano by wówczas liturgię słowa. Co ciekawe, proboszcz z wymienionej parafii nie jest bynajmniej sędziwy – urodził się w 1971 roku. Mieszka na miejscu, nie jest więc tylko okazjonalnym bywalcem.
Zgodnie z postanowieniami Msza w dni powszednie ma być w sumie sprawowana dwukrotnie. W pozostałe dni nie będzie dziać się nic, albo też będzie celebrowana liturgia słowa pod przewodnictwem świeckich.
Co ciekawe, rada duszpasterska zastanawiała się, czy nie byłoby lepiej, aby w sytuacji niedzielnego braku proboszcza wierni poszukali innego księdza. Uznano jednak, że lepiej jest zorganizować liturgię słowa, a to ze względu na „wartość wspólnoty”.
Jak podaje La Nuova Bussola Quotidiana, arcybiskup Castellucci przyjął inicjatywę z wdzięcznością, jako „projekt pilotażowy… niezbędny dla przyszłości Kościoła”.
Źródło: lanuovabq.it
Pach