22 września 2017

W PRL po premierze serialu „Niewolnica Isaura” można była zaobserwować absolutny „wysyp” dziewczynek, którym rodzice nadawali imię bohaterki brazylijskiej telenoweli. Między innymi dlatego właśnie w połowie lat 90. XX wieku polskie urzędy przeżywały istne oblężenie, ponieważ osiągając pełnoletność kobiety chciały zmienić swoje imię. Z całą pewnością sytuacja ta nie powtórzy się w Anglii i Walii, gdzie coraz więcej dzieci otrzymuje imiona bohaterów serialu „Gra o tron”.

 

Tylko w ubiegłym roku ponad 300 nowonarodzonych dziewczynek otrzymało imię Arya, na wzór jednej z postaci bestsellerowej produkcji – poinformowała stacja BBC. Oznacza to, że Arya cieszyła się dużo większą popularnością niż imiona tradycyjne jak Mary (204) i Catherine (163).

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według Office for National Statistics (ONS) wzrasta również popularność innej bohaterki serialu „Gry o tron”, czyli Khaleesi – w ubiegłym roku w Anglii i Walii urodziło się 69 dziewczynek o tym imieniu. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się inne postacie amerykańskiej produkcji. „Statystycy zanotowali jedenastu małych Tyrionów, pięć Sans, cztery Daenerys i trzy Brienne. Nikt nie chciał nadać natomiast swojemu dziecku imienia Joffrey” informuje portal rp.pl.

 

Eksperci zwracają uwagę, że imiona angielskich dzieci bardzo często są „narzucane” przez przemysł rozrywkowy. „Przykładowo urodziło się 90 chłopców o imieniu Loki (nordycki bożek, symbol ognia i oszustwa, posiadający zdolność przemiany włącznie ze zmianą płci). na wzór postaci z uniwersum Marvela. Jego filmowy brat Thor (bożek burzy i piorunów) może pochwalić się tylko osiemnastoma imiennikami”, podaje rp.pl.

 

„Do pierwszej dziesiątki (na ósme miejsce) awansował Muhammad – takie imię nadano w 2016 roku niemal 4000 chłopcom z Anglii i Walii”, informuje serwis. Jeśli jednak dodamy do tego imiona podobnie brzmiące jak Mohammedów czy Mohammadów, które nadano w ubiegłym roku prawie 3300 dzieciom oznaczałoby, że było to trzecie najpopularniejsze imię w Anglii i Walii.

 

„Na 158. miejscu w zestawieniu męskich imion znalazł się polsko brzmiący Jakub. Nazwano tak w 2016 roku 373 chłopców. Ponadto w zestawieniu ONS znalazło się m.in. 266 Antonich, 266 Oskarów, 263 Kacprów czy 185 Dominików. Wśród całkowicie polsko brzmiących imion dla dziewczynek najpopularniejsza była Zuzanna (327), przed Zofią (221)”, podkreśla rp.pl.

 

 

Źródło: rp.pl, bbc.com

TK

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 36 576 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram