Rada Muzeum Historii Polski niepokoi się, że placówka, której budowa planowana jest od kilku już lat, nie może powstać.
Rada Muzeum wydała uchwałę w której wyraziła obawy o losy placówki. Członkowie Rady, do których należą m.in. tacy historycy jak Wojciech Roszkowski, Andrzej Chwalba, Andrzej Friszke czy Henryk Samsonowicz, napisali, że „Rada Muzeum z niepokojem stwierdza, że nadal brak kluczowych decyzji dotyczących inwestycji” – czytamy w uchwale. Wytyka resortowi kultury „brak jasno sprecyzowanego stanowiska”, o czym mają świadczyć m.in. „powracające dyskusje w sprawie lokalizacji obiektu”.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak twierdzi prof. Roszkowski, motywacją do podjęcia uchwały jest zbliżająca się 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Rada chciałaby, aby muzeum w dniu tej rocznicy było już gotowe.
Tymczasem nie wiadomo nawet do końca, czy lokalizacja placówki przy Trasie Łazienkowskiej jest ostateczna. Gdy powstawały plany muzeum – było to w okresie rządów PiS – minister kultury Kazimierz Ujazdowski dopuszczał, że placówka może powstać w Wilanowie, na Placu Piłsudskiego lub w Twierdzy Modlin. Dzisiaj jego następca, Bogdan Zdrojewski potwierdza jednak, że Trasa Łazienkowska to ostateczna lokalizacja.
Zdaniem ministra kultury budowa placówki powinna ruszyć w 2015 roku. Jednak wcześniej resort musi uzyskać gwarancję, że otrzyma na ten cel środki z Unii Europejskiej. – Są one przesunięte w czasie z powodów obiektywnych. Parlament Europejski opóźnił decyzję dotyczącą budżetu UE na lata 2014–2020 – tłumaczy minister. – Gdy rząd uchwalał programu budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Józefa Piłsudskiego w Sulejówku ze środków budżetowych, jednocześnie zdecydował o finansowaniu Muzeum Historii Polski ze środków europejskich. To jest decyzja, która może być szczęśliwa, może być też mniej – dodaje.
Jednak budowa dwóch placówek wspomnianych przez ministra Zdrojewskiego również się opóźnia. Otwarcie muzeum w Gdańsku było zaplanowane na 2014 rok, a w Sulejówku dwa lata później. Wiadomo jednak, że plan ten nie zostanie zrealizowany. Zdrojewski twierdzi jednak, że jeśli chodzi o termin powstania Muzeum Historii Polski to jest dobrej myśli.
Źródło: rp.pl
ged