Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów muzealnych w Polsce. W ciągu dziesięciu lat odwiedziło je ponad 4,5 mln osób. O fenomenie Muzeum, które przywróciło Warszawie należną jej dumę, czytamy w książce „Operacja Muzeum”, wydanej nakładem wydawnictwa Fronda.
Prezentacja najnowszej książki Agnieszki Sopińskiej-Jaremczak odbyła się w miejscu bezpośredniego powodu jej powstania – w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zgromadzeni wspominali pierwsze chwile i pomysły na ekspozycje, a także dyskutowali o dzisiejszej roli Muzeum, które swoją formą przyciąga ludzi z najdalszych zakątków świata. Szeroko omawiana była również nowowydana książka „Operacja Muzeum”, która opowiada o kulisach powstawania Muzeum poświęconego współczesnym bohaterom Stolicy.
Wesprzyj nas już teraz!
Spotkanie rozpoczęto od emisji filmu dokumentalnego traktującego o historii budowy Muzeum, które powstało w podupadłych budynkach dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej. Rozmówcami prowadzącego spotkanie Witolda Banacha byli m.in. Elżbieta Jakubiak, wieloletni współpracownik prof. Lecha Kaczyńskiego, głównego pomysłodawcy i twórcy Muzeum, Maciej Rosalak, publicysta, a także Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin oraz Paweł Ukielski – dyrektorzy Muzeum.
– Na początku prac nad muzeum mieliśmy taką trochę dziecinną perspektywę, niewykraczającą poza zakończenie prac i kilka pierwszych miesięcy. Wydawało się nam, że frekwencja na poziomie 200 tys. zwiedzających rocznie będzie sukcesem. Rzeczywistość przekroczyła nasze wyobrażenia. Cieszy nas też fakt, że 60 proc. zwiedzających muzeum to osoby, które nie ukończyły 20. roku życia. Kiedy dwa lata temu prowadzono badania nad marką Warszawy, okazało się, że dla 41 proc. Polaków Muzeum Powstania Warszawskiego jest najważniejszą atrakcją turystyczną stolicy – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum.
Do najciekawszych ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego należą m.in. oryginalne nagrania filmowe, listy powstańców, mundury, broń, pamiętniki, a także specjalne eksponaty przedstawiające ostatnie dni walczącej Warszawy oraz te, ukazujące normalne życie cywilów w sierpniu i wrześniu 1944r.
4 mln 600 tyś osób zobaczyło wystawę i zrozumiało, że powstańcy warszawscy są bohaterami. Ale dla mnie bardzo ważne jest to, że zaopiekowaliśmy się samymi powstańcami, że oni dożyli czasów, w których są tak traktowani jak w ich dzieciństwie czy młodości byli traktowani powstańcy styczniowi. Są prawdziwymi bohaterami – zakończył Ołdakowski.
Paweł Ozdoba