10 grudnia 2015

Muzułmanie najszybciej rozwijającą się grupą religijną na świecie. Będzie ich więcej niż chrześcijan

(fot.Stringer/Scanpix/FORUM)

Muzułmanie są najszybciej rozwijającą się grupą religijną na świecie. W ubiegłym roku było ich 1,6 miliarda. Stanowią około 23 proc. światowej populacji – wynika z szacunków Pew Research Center. Do końca wieku mają prześcignąć liczbę chrześcijan.

 

Jak na razie na świecie najwięcej jest chrześcijan. Ze względu jednak na obecne tendencje demograficzne wyznawcy Chrystusa nie będą dominować w przyszłym stuleciu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej żyje około 20 proc. wyznawców islamu. Większość muzułmanów, aż 62 proc. mieszka w regionie Azji i Pacyfiku, głównie w takich krajach jak: Indonezja, Indie, Pakistan, Bangladesz, Iran i Turcja.

 

Indonezja wiedzie prym wśród państw o największym odsetku ludności muzułmańskiej na świecie. Zgodnie jednak z przewidywaniami Pew Research Center w 2050 r. pod tym względem dominować będą Indie, gdzie żyje obecnie ponad 300 milionów mahometan, chociaż w kraju dominują hinduiści.

 

W Europie populacja muzułmanów w 2050 r. ma wynieść 10 proc. wszystkich Europejczyków, a np. w USA – ponad 2 proc. Obecnie muzułmanie stanowią zaledwie mniej niż 1 proc. dorosłej populacji amerykańskiej, tj. około 1,8 milionów dorosłych osób. W sumie jest ich 2,75 milionów w różnym wieku. Większość amerykańskich muzułmanów (63 proc.) to imigranci.

 

Niedawny raport Pew Research Center podkreślił, że udział muzułmańskich imigrantów, którym przyznano karty stałego pobytu (zielona karta) rośnie. O ile w 1992 r. było ich 5 proc., o tyle w 2012 r. udział ten wyniósł 10 proc.

 

Istnieją dwa główne czynniki, które wyjaśniają, dlaczego populacja muzułmanów na świecie prześcignęła inne grupy. Wyznawcy islamu mają znacznie więcej dzieci niż wyznawcy innych religii. Na całym świecie na jedną muzułmankę średnio przypada 3,1 dzieci w porównaniu z 2,3 dla wszystkich innych grup. Muzułmanie są również najmłodszą populacją. Średnia wieku wynosi 23 lata. Są średnio młodsi o 7 lat od pozostałych członków populacji na świecie.

 

Pew Researcha Center podkreśla, że migracja pomaga zwiększyć populację muzułmańską w niektórych regionach, w tym w Ameryce Północnej i Europie.

 

Jak w przypadku każdej grupy religijnej, wierzenia i praktyki muzułmanów zależą od wielu czynników, w tym, od miejsca na świecie, w którym żyją. Wszystkich jednak niemal powszechnie łączy wiara w Allaha i proroka Mahometa oraz praktyki niektórych rytuałów religijnych, takich jak post podczas ramadanu.

 

Prawie wszyscy muzułmanie w Afganistanie (99 proc.) i większość w Iraku (91 proc.) oraz w Pakistanie (84 proc.) chcieliby uznania prawa szariatu na świecie. Takie stanowisko podziela wielu muzułmanów z krajów afrykańskich. W niektórych innych państwach, zwłaszcza w Europie Wschodniej i Azji Środkowej – w tym w Turcji za szariatem opowiada się 12 proc. muzułmanów, w Kazachstanie – 10 proc i np. w Azerbejdżanie – 8 proc.

 

Większość wyznawców islamu w Libanie oraz Jordanii dystansuje się od działań dżihadystów Państwa Islamskiego. Wielu jednak wciąż odmawia wyrażenia opinii na ten temat. Zamachy dokonywane przez ISIS i inne akty przemocy popiera 40 proc. muzułmanów palestyńskich, 39 proc. Afgańczyków, 29 proc. Egipcjan i 26 proc. muzułmanów z Bangladeszu.

 

Około siedmiu na dziesięciu amerykańskich muzułmanów (69 proc.) twierdzi, że religia jest bardzo ważna w ich życiu. Niemal wszyscy mówią, że wierzą w Allaha, a prawie dwie trzecie (65 proc.) modli się co najmniej raz dziennie. Prawie połowa (47 proc.) bierze udział w obrzędach religijnych przynajmniej raz w tygodniu.

 

Jeśli chodzi o poglądy polityczne i społeczne, muzułmanie chętniej popierają partie socjalistyczne ze względu na program socjalny. W USA 70 proc. z nich głosuje na Partię Demokratyczną. W 2011 r. aż 39 proc. muzułmanów w USA akceptowało homoseksualizm.

 

Na świecie wśród mahometan dominują dwa wyznania islamskie: sunnizm i szyityzm. Różnice między nimi dotyczą gównie praktyk, chociaż sunnici nie uważają szyitów za muzułmanów.

 

Z wyjątkiem kilku krajów, w tym Iranu, Iraku i Libanu, gdzie żyje większość szyicka, w większości państw islamskich dominują sunnici.

 

Amerykanie raczej z podejrzliwością patrzą na muzułmanów. W skali od 0 do 100 wyrażającej opinie od negatywnych do pozytywnych, średnia wyniosła 40 punktów. Dla porównania w dużo lepszym świetle muzułmanów postrzegają Francuzi (76 punktów) i Brytyjczycy (72 punkty). Znacznie gorzej widzą ich Włosi i Polacy (mniej niż 30 punktów).

 

Źródło: pewresearch.org

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram