13 listopada 2016

Muzułmanie protestowali w Niemczech przeciwko Erdoganowi. Doszło do starć

(By Jocian (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons )

25 tys. osób wyszło na ulicę w Kolonii, by protestować przeciwko polityce tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podczas tej sobotniej manifestacji doszło do starć z policją.

 

Protestowali głównie alewici, czyli muzułmanie należący do odłamu szyizmu. Alewici są w Turcji mniejszością . Podczas protestu na ulicach Kolonii krytykowali władze niemieckie oraz Unii Europejskiej za brak wystarczającej reakcji na działania Erdogana.

 

Nieopodal demonstrującego tłumu młodzi Kurdowie starli się z policją. Mieli obrzucić funkcjonariuszy kamieniami i butelkami, zaś inny z krewkich uczestników manifestacji odpalił racę. Na skutek starć jedna z policjantek została ranna w rękę. Policja musiała więc użyć pałek i gazu pieprzowego.

 

Kurdowie, którzy nie posiadają swego państwa, ale mają własną rozwiniętą kulturę i język, stanowią ok. 20 proc. ludności Turcji. Są największą mniejszością narodową na Bliskim Wschodzie, liczącą – według różnych ocen – od 45 do 60 mln ludzi, z czego blisko połowa mieszka na ziemiach tureckich. Media szacują, że w Niemczech mieszka około 1 mln Kurdów.

 

Źródło: gazeta prawna.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie