Dzisiaj

Muzyka elektroniczna jak trans i narkotyki. W podobny sposób zmienia stany świadomości

(fot. pixabay.com)

Badacze z Uniwersytetu w Barcelonie udowodnili, że słuchanie muzyki elektronicznej uruchamia neurony zgodnie z jej rytmem, co wydaje się nie tylko zmieniać czas reakcji, ale także wpływać na stan świadomości.

Kultury całego świata wykorzystywały dźwięki, na przykład bicie w bębny, do celów rytualnych, aby wywołać odmienny stan świadomości. Według ogólnej definicji zmieniony stan świadomości to zmiana normalnego stanu psychicznego, która może być spowodowana na przykład przez uraz, leki albo narkotyki. Może to zmienić sposób, w jaki myślimy, czujemy i postrzegamy rzeczy.

Raquel Aparicio Terrés z Uniwersytetu w Barcelonie (Hiszpania) zastanawiała się, czy pod wpływem muzyki elektronicznej następuje synchronizacja pomiędzy zewnętrznymi bodźcami rytmicznymi, a pobudzeniem neuronów w mózgu. W tym celu przeprowadziła badanie, monitorujące wpływ częstotliwości muzycznych na stopień skupienia oraz czas reakcji organizmu. 

Wesprzyj nas już teraz!

Badanie wykazało, że najbardziej wyraźna synchronizacja między aktywnością mózgu uczestników a rytmem muzyki występowała przy częstotliwości 1,65 Hz, kiedy to uczestnicy zgłaszali, że odczuwają „największą jedność”. Największe różnice dotyczące synchronizacji komórek mózgowych z rytmem wystąpiły przy częstotliwości 1,65 Hz w porównaniu z częstotliwością 2,25 Hz. Wówczas także odnotowano największe różnice w czasie reakcji uczestników po zakończeniu utworu.

Zdaniem ekspertów lepsze zrozumienie mechanizmów związanych ze zmianami zachodzącymi w mózgu pod wpływem muzyki pozwoliłoby ulepszyć metody leczenia schorzeń związanych ze świadomością, a także umożliwić lekarzom zmniejszanie stresu podczas zabiegów medycznych.

PAPpap logo / oprac. PR

Muzyka jako narzędzie w walce dobra ze złem

Muzyka w czasie terroru czyli eurofobiczny marksizm kulturowy

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram