16 września 2022

Na Jasnej Górze rozpoczął się Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na Jasnej Górze rozpoczął się w piątek dwudniowy Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który poprzedza 40. jubileuszową Pielgrzymkę Ludzi Pracy. To właśnie legendarny kapelan Solidarności w 1982 r. zapoczątkował doroczne pielgrzymki pracownicze do Częstochowy.

Dzięki takim ludziom jak bł. ks. Jerzy nawet komunistyczny totalitaryzm nie był w stanie zabić prawdy – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który przewodniczył Mszy inaugurującej Kongres. Jak podkreślił w kazaniu, „żyć w prawdzie to być w zgodzie z własnym sumieniem”.

Prawda zawsze ludzi zespala i jednoczy, wielkość prawdy przeraża i demaskuje kłamstwa ludzi małych i zalęknionych. Od wieków trwa walka z prawdą. Jest ona jednak nieśmiertelna, a kłamstwo ginie szybką śmiercią. Trzeba demaskować i protestować na co dzień przeciw kłamstwu, co wyzwala z lęku i prowadzi do jego przezwyciężenia – mówił metropolita częstochowski.

Wesprzyj nas już teraz!

Podczas dwóch kongresowych dni odbędą się dwie główne debaty i 12 paneli tematycznych. Jak zaznaczają organizatorzy, celem Kongresu jest popularyzacja nauczania ks. Popiełuszki, który był także jasnogórskim pielgrzymem. W 1982 r. przyprowadził na Jasną Górę robotników Huty Warszawa, co zapoczątkowało doroczne pielgrzymki Ludzi Pracy do częstochowskiego sanktuarium.

Głównym przesłaniem Kongresu jest dotarcie do ludzi młodych, którym trzeba mówić o czasach Solidarności, o stanie wojennym, o kapłanie, który zginął śmiercią męczeńską w wieku 37 lat – powiedział, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, współorganizator Kongresu, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Wspólna Europa” Andrzej Piotrowicz.

Jak dodał, ks. Popiełuszko próbował łączyć różne środowiska, stąd też do udziału w debatach zaproszono przedstawicieli różnych wspólnot. – Chcemy zastanowić się, co jest ważne tu i teraz, ale też nad tym czy i jakie narzędzia zostawimy dla kolejnych pokoleń. Chcemy doprowadzić do jeszcze jednej nowej odsłony solidarności, solidarności międzypokoleniowej – zaznaczył prezes Piotrowicz.

W Kongresie uczestniczą m.in. świadkowie życia i posługi duszpasterskiej ks. Jerzego, kapłani zasłużeni dla Solidarności, historycy i dziennikarze. Kongres zakończy sobotę podpisanie Karty Kongresu bł. ks. Jerzego. Organizatorem spotkania jest Pomorskie Stowarzyszenie „Wspólna Europa” z Gdańska przy współudziale Fundacji Instytut Mediów. Partnerami strategicznymi są: Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”.

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach (woj. podlaskie). Po maturze wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Po święceniach kapłańskich w 1972 r. pełnił posługę w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia.

W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością i odprawiał comiesięczne msze św. za ojczyznę, gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy. W czasie stanu wojennego występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb reżimu komunistycznego.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. Zgromadził około miliona osób.

Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Źródło: PAP / Krzysztof Konopka

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram