O misyjny zapał dla wszystkich wierzących i wzbudzenie nowych powołań misyjnych wśród wspólnot zakonnych oraz za niosących Ewangelię szczególnie w rejonach ogarniętych konfliktami modlą się na Jasnej Górze członkowie i współpracownicy Papieskiej Unii Misyjnej oraz Róż Żywego Różańca.
Tegorocznej sesji misjologicznej oraz nocnemu czuwaniu modlitewnemu towarzyszy hasło: „Maryja wzorem misyjnego zapału”. W sanktuarium, zgromadzili się klerycy zrzeszeni w seminaryjnych ogniskach misyjnych, referentki i referenci misyjni, animatorzy życia misyjnego przygotowujący się w Centrum Formacji Misyjnej do pracy misyjnej, a także osoby zaangażowane w pomoc misjom.
Wesprzyj nas już teraz!
Jasnogórska sesja wpisuje się także w przygotowania do IV Kongresu Misyjnego, który odbędzie się w czerwcu 2015 r. Będzie on przebiegał pod hasłem: „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”.
Jak zauważył bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji, potrzeba nam nowych impulsów do „misyjnego nawrócenia”, obudzenia i pogłębienia świadomości misyjnej, reform struktur kościelnych, by stały się one bardziej misyjne. – Trzeba być odważnym i kreatywnym; szukać nowych metod i w duchu nowej ewangelizacji umieć też przekraczać pewne stereotypy a umisyjniać struktury i dążyć do nawrócenia misyjnego, czyli Kościół, który wychodzi, Kościół w drodze, Kościół, który niesie Doba Nowinę, Kościół, który niesie ludziom nadzieje – mówił bp Mazur.
Ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce zachęca do modlitwy w intencji misji i misjonarzy, którzy niosąc Ewangelię, narażają się także na utratę życia. Do tej modlitwy zaproszeni są szczególnie członkowie Żywego Różańca a także osoby starsze i chore, które również swoim cierpieniem mogą wspierać misyjne dzieło Kościoła – przekonuje ks. Atłas.
– Praca ewangelizacyjna też wiąże się z poważnym ryzykiem, zwłaszcza w tych krajach, gdzie trwają konflikty lokalne i w tych krajach, gdzie uaktywnili się , niestety islamiści, choćby Nigeria, Sudan czy Pakistan. To są te kraje, w których rzeczywiście głoszenie Chrystusa, bycie Jego świadkiem, niejednokrotnie wiąże się z ogromnymi wyzwaniami i z niebezpieczeństwem – mówił dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. – Jest to też dla nas, obecnych dzisiaj na Jasnej Górze, kolejny motyw, aby modlitwą w sposób szczególny ogarnąć tych misjonarzy – dodał.
Jak podkreślił ks. Atłas, „kontekst tej modlitwy jest szczególny, bo zaledwie tydzień temu został uwolniony jeden z misjonarzy – ks. Mateusz Dziedzic i myślę, że jego sześć tygodni wśród rebeliantów to dla nas wszystkich swoista lekcja jak ważne jest stałe towarzyszenie misjonarzom naszą modlitewna pamięcią”.
Unia Misyjna powstała we Włoszech, w Polsce zatwierdzona została przez Konferencję Episkopatu w Częstochowie w 1924 r. Jej celem jest formacja misyjna kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, seminarzystów, świeckich animatorów misyjnych, a za ich pośrednictwem kształtowanie świadomości misyjnej katolików.
KAI
mat