20 listopada 2012

Na konflikcie w Strefie Gazy skorzysta przywódca Syrii

(fot. Al Jazeera English / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Konflikt w Strefie Gazy jest na rękę syryjskiemu reżimowi. Na skutek nieustannego bombardowania Gazy przez Izrael niektóre kraje arabskie z Zatoki Perskiej mają kłopot z przesyłaniem pomocy syryjskim rebeliantom. Konflikt w Strefie Gazy także odwraca uwagę świata od interesów Iranu.

 

Zintensyfikowanie przez Hamas ostrzału Izraela rakietami dalekiego zasięgu i podjęcie przez Tel Awiw działań odwetowych może de facto pomóc Iranowi, który jeszcze w ubiegłym roku miał nie najlepsze relacje z Hamasem. Zarówno Syria jak i Iran zainteresowane są utrzymaniem konfliktu w Strefie Gazy. Źródła irańskie potwierdzają, że Teheran jest do tego stopnia zdeterminowany, aby utrzymać Baszara al-Assada u władzy, że zamierza wysłać swoich żołnierzy, by pomogli mu w walce z tzw. syryjską opozycją. Przedstawiciele władzy irańskiej w celu utrzymania wpływów i dostępu do Morza Śródziemnego poprzez Syrię są także zdeterminowani, by przejąć funkcje syryjskiego rządu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Teheran ma nadzieję, że skupienie uwagi światowej na kryzysie w Gazie zmniejszy zainteresowanie rozwojem irańskiego programu jądrowego, który był przedmiotem sankcji ONZ, USA i UE. Ostatnie ataki mogą pomóc Iranowi we wzmocnieniu pozycji nie tylko wśród członków Hamasu. Iran jest głównym poplecznikiem libańskiej organizacji terrorystycznej – potężnego Hezbollahu, który wspiera Hamas i zamierza dalej udzielać mu wsparcia. Nie podejmie on jednak żadnych działań zbrojnych, chyba że Izrael zaatakuje Liban.

 

Hezbollah zamierza wspierać Assada, by zapobiec rozszerzeniu się syryjskiej rebelii na Liban. Źródła podają, że Iran dostarczył Hamasowi wiele rakiet i pocisków, które teraz wykorzystuje on do atakowania Izraela. Chodzi o rakiety Fajr 3 i Fajr 5, docierające do najbardziej zaludnionych ośrodków w Izraelu. Tego typu rakiet Palestyńczycy wcześniej nie używali.

Eksperci zauważają, że to właśnie skłoniło Izrael do podjęcia ataków wobec Hamasu, które doprowadziły do śmierci komendanta wojskowego Ahmada Dżabari i eskalacji konfliktu. Izraelskie służby wywiadowcze wiedziały, że Hamas jest w posiadaniu rakiet dalekiego zasięgu i dlatego podjęto działania zmierzające do wyeliminowania zagrożenia.

 

 

Źródło: wnd.com, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 302 155 zł cel: 300 000 zł
101%
wybierz kwotę:
Wspieram