Nowy meczet powstanie w Symferopolu, drugim pod względem wielkości mieście anektowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego. Dziś wśród mieszkańców Symferopolu ponad 7 procent stanowią muzułmanie.
Budowa długo oczekiwanego meczetu rozpocznie się 25 września br., w drugi dzień jednego z najważniejszych muzułmańskich świąt – Kurban bajram. Finansowej i technologicznej pomocy przy budowie meczetu udzielą władze Turcji, a także (o czym wielokrotnie przypominał Ramzan Kadyrow) władze Czeczenii i Fundacja im. Kadyrowa.
Wesprzyj nas już teraz!
Wicerzecznik krymskiego parlamentu, lider ruchu „Kyryym” (zrzesza 20 wpływowych osób) Remzi Iljasow oprócz zadowolenia, nie krył też zaskoczenia. – Był taki czas, że w nic już nie wierzyliśmy. Konflikty, spory, zakazy. Tak wyglądała nasza rzeczywistość. A tu proszę, nagle taka wiadomość – stwierdził. Iljasow dodał, że meczet, m.in. ze względu na sporą kubaturę, powstanie przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta. Tak, aby była to lokalizacja wygodna dla mieszkańców miasta i przyjezdnych muzułmanów.
W roku 1850 krymscy Tatarzy stanowili ponad 77 procent ludności Krymu. Dziś – według różnych źródeł – to niewiele ponad 10 procent ogółu mieszkańców anektowanego przez Rosję półwyspu. Poza Symferopolem, największym „tatarskim miastem” jest Eupatoria (Kezlev), gdzie ok. 7 procent ludności to osoby pochodzenia tatarskiego.
Obecnie krymscy Tatarzy z Symferopola mają do dyspozycji pochodzący z roku 1508 meczet Kebir Cami. Choć w roku 1991 przeszedł on gruntowny remont, nie spełnia oczekiwań miejscowych Tatarów.
23 września w Moskwie odbyło się otwarcie największego i najnowocześniejszego meczetu w Europie.
Źródło www.sedmitza.ru
ChS