23 września 2015

Na Kubie papież Franciszek potępił aborcję i eutanazję. Dojdzie do religijnego ożywienia?

(Krasivaja at the English language Wikipedia [GFDL (www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons)

Podczas swojej wizyty na Kubie Ojciec święty potępiając aborcję i eutanazję przypomniał tradycyjne nauczanie Kościoła. Jednocześnie wskazał, że człowiek nie ma służyć ideologii, lecz drugiemu, pomagając i okazując miłosierdzie.

 

„Dzieci nie są kochane. Są zabijane, zanim się narodzą” – mówił Franciszek do grupy młodych Kubańczyków w Hawanie. „Osoby starsze są wyrzucane, ponieważ są już nieproduktywne” – tłumaczył podczas spotkania z duchownymi i zakonnicami. Papież zwracając się do kubańskich biskupów, kapłanów, kleryków i zakonników błagał ich o obronę „najmniejszych” i „najsłabszych”, w tym dzieci nienarodzonych. Franciszek skrytykował wykonywanie badań prenatalnych, które sprzyjają aborcji selektywnej. Ojciec święty wyraził uznanie dla wszystkich zakonników, którzy dbają o opuszczonych, chorych i tych, których społeczeństwo chce „wyrzucić”. Przypomniał też słowa Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście najmniejszemu z moich braci, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

Wesprzyj nas już teraz!

 

Papieska pielgrzymka na Kubę – zdaniem wielu obserwatorów – miała dwa zasadnicze cele: polityczny i religijny. Z jednej strony miała ułatwić zbliżenie dyplomatyczne między Hawaną a Waszyngtonem i ostatecznie doprowadzić do zniesienia amerykańskiego embarga. Z drugiej, wizyta Ojca świętego miała pomóc w ożywieniu wiary katolickiej wśród Kubańczyków, którzy chętnie oddają się protestanckim i pogańskim kultom: wudu bądź santerii. Wśród obywateli Kuby – od zwycięstwa rewolucji marksistowskiej, państwa ateistycznego – 60 proc. to katolicy. Wielu z nich jednak nie praktykuje wiary.

 

Na wyspie panuje religijny synkretyzm. Magia i ceremonie pogańskie mieszają się z postaciami i kultem katolickich świętych. Niektórzy Kubańczycy Matkę Bożą… utożsamiają z afrykańską boginią miłości, tańca i kobiecości. Tamtejsi synkretycy noszą katolickie dewocjonalia, a także pogańskie rytualne bransoletki. W panteonie religii Joruba Matka Boska Miłosierna z El Cobre (patronka Kuby) jest utożsamiana z Ochun (Oszun) – boginią miłości. Z kolei św. Barbara utożsamiana jest z pogańską Chango.

 

Władze Kuby poza Kościołem katolickim uznają jeszcze 54 inne grupy wyznaniowe. Na wyspie istnieją kościoły katolickie, świątynie prawosławne, zbory protestanckie i synagogi. Niedawno powstały dwa meczety. Przed rewolucją w 1959 roku kraj zamieszkiwało około 25 tys. wyznawców judaizmu.

 

Po 1959 r. wielu księży katolików, zakonników i zakonnic zostało zabitych albo deportowanych, a majątek kościelny – przejęty. Obecnie na 11 milionów wiernych przypada około 400 księży katolickich. Rosnąca popularność ruchu zielonoświątkowego i grup „charyzmatycznych” sprawia, że liczba katolików spada w szybkim tempie.

 

Dodatkowo Kościół przymyka oko na bałwochwalcze rytuały swoich wiernych. – Martwi mnie to, ale nie sądzę, by synkretyzm szkodził Kościołowi. Nie zabraniamy tego – stwierdził w rozmowie z dziennikarzem brytyjskiej gazety „The Guardian” katolicki ksiądz Cirilo Castro. – Pośród tych, którzy przychodzą w niedzielę do kościoła są osoby pobożne, pragmatycy i czciciele santeriańskiej religii. Wszyscy są traktowani z szacunkiem – przekonuje duchowny. Synkretyzm religijny krytykował nieraz biskup Pinar del Rio, Jego Eminencja Jorge Serpa Perez.

 

Źródło: lifesitenews.com, guardian.co.uk, foxnews.com, telegraph.co.uk, AS.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram