Kopie starych, drewnianych, kurpiowskich kapliczek będzie można oglądać w skansenie w Nowogrodzie (województwo podlaskie). Pracownicy skansenu chcą w ten sposób zapoznać zwiedzających z pięknem oryginalnych kapliczek, które stoją na terenie Kurpi. Znajdują się one jednak w miejscach trudno dostępnych, a najstarsze z nich, pochodzące z XVIII wieku, są mocno zniszczone.
Wykonanie wiernych kopii, to sposób na ocalenie starych, drewnianych kapliczek i świątków. Pierwszą kopią, która niebawem pojawi się w skansenie, będzie tzw. kapliczka z Dobrego Lasu. – Rozpoczynamy akcję, która ma ocalić stare, kurpiowskie kapliczki. One, na przestrzeni lat znikały z wiejskiego krajobrazu. Na szczęście kilka się zachowało. Między innymi w Dobrym Lesie, jest bardzo wyjątkowa kapliczka – mówi dyrektor Skansenu w Nowogrodzie Juliusz Jakimowicz.
Jest to pieta, czyli rzeźba przedstawiająca Maryję trzymającą w ramionach umęczone ciało Jezusa. Owa drewniana pieta, wykonana w XIX wieku, umiejscowiona jest w Dobrym Lesie. Pierwotnie umieszczona została na ogromnej lipie, świadczy o tym zdjęcie wykonane w roku 1914 roku, które jest w posiadaniu skansenu. Obecnie lipy tej już nie ma, a oryginał kapliczki stoi w miejscu gdzie rosła.
Wesprzyj nas już teraz!
Kapliczki przydrożne były wyrazem głębokiej religijności Kurpiów, chroniły przed powodzią, suszą, czy zarazą. Dawniej kapliczki spotkać można było w każdej wsi, przy drogach, nad brzegami rzek, w leśnych ostępach. Ich twórców nazywano na Kurpiach „bogorobami”. Święty Jan Nepomucen chronił przed powodzią i suszą, św. Roch przed zarazą, a św. Florian przed pożarem. Poza tym kapliczki często przedstawiały postać Chrystusa Frasobliwego, rzadziej ludowi artyści sięgali po motyw piety, czyli Matki Bożej trzymającej ciało Jezusa. To m.in. jeden z powodów wyjątkowości kapliczki w Dobrym Lesie.
Źródła – bialystok.tvp.pl, radio.bialystok.pl
Adam Białous