W związku z ostatnimi atakami terrorystycznymi w Europie rząd Słowacji podwyższył stopień zagrożenia terrorystycznego na obszarze całego kraju. Na ulicach została zwiększona liczba patroli służb mundurowych oraz dokładniejszemu nadzorowi poddano miejsca użyteczności publicznej – centra handlowe, porty lotnicze i dworce.
Od środy 23 sierpnia od godziny 14.00 władze Słowacji wprowadziły wyższy, drugi stopień zagrożenia terrorystycznego. Z oficjalnych wypowiedzi szefa policji Tibora Gašpara wynika, że nie ma dowodów na bezpośrednie zagrożenie atakiem terrorystycznym ale „nie można go wykluczyć”. Jednym z oficjalnych powodów są planowane w końcu sierpnia imprezy masowe w całej Słowacji – kulturalne i sportowe związane z końcem wakacji oraz obchody Dnia Konstytucji Republiki Słowackiej (1 września) i rocznicy wybuchu Słowackiego Narodowego Powstania (29 sierpnia).
Wesprzyj nas już teraz!
Argumentem za wprowadzeniem wyższego stopnia zagrożenia stały się ostatnie akty terrorystyczne w Hiszpanii, Finlandii czy Rosji. Jak podkreślają Słowacy, niebezpieczeństwo współczesnych metod działania terrorystów polega m.in. na tym, że w swoich zamachach posługują się powszechnie używanymi narzędziami czy samochodami. Stąd też jednym ze sposobów prewencji antyterrorystycznej jest zwiększenie środków ostrożności, obserwacji miejsc, gdzie gromadzą się ludzie i kontrola środków łączności. Słowacki portal „Sme” cytuje analityka ds. bezpieczeństwa Milana Żitnego, który wyjaśnia, że dla zwykłych ludzi zwiększenie stopnia zagrożenia terrorystycznego nie jest uciążliwe w normalnym funkcjonowaniu. Zwiększa się jedynie natężenie pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne.
Na stronie internetowej centralnej służby wywiadowczej – Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS – Slovenská Informačná Služba) w środę opublikowano opinię SIS o aktualnej sytuacji w kraju, którą oceniono na posiedzeniu Rady Narodowego Centrum Analiz Bezpieczeństwa, zwołanym po tragicznych wydarzeniach w Europie.
Słowacka Służba Informacyjna zasięgnęła również opinii w innych państwowych służbach wywiadowczych. Według słowackich służb zwiększenie ryzyka terrorystycznymi atakami pochodzi głównie od indywidualnych bojowników, małych grup lokalnych fanatyków i powracających z walk w innych państwach dżihadystów, których zachowania są trudne do przewidzenia. Problemem jest m.in. ich sposób działania, wykorzystujący różne metody – od prymitywnych po najbardziej wyrafinowane z zastosowaniem nowoczesnych technologii.
Jan Bereza