Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN opublikowali apel z prośbą o kontakt krewnych osób, które zginęły podczas wojen lub w latach stalinizmu na Wileńszczyźnie, a miejsce ich spoczynku nie jest znane. O kontakt z pionem poszukiwań IPN proszone są osoby mające informacje o nieznanych miejscach pochówków ofiar totalitaryzmu.
– Zajmujemy się poszukiwaniem i identyfikacją polskich obywateli, którzy zginęli w latach 1917–1956, a ich miejsca spoczynku są nieznane. Świadkowie tragicznych wydarzeń II wojny światowej i terroru stalinowskiego odchodzą, lecz my wierzymy, iż możliwości, jakie daje dzisiejsza nauka pozwolą w przyszłości na odnalezienie, identyfikację i godny pochówek ofiar spoczywających w nieznanych mogiłach – mówi dr Dominika Siemińska z IPN.
Wesprzyj nas już teraz!
Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN – Wydział Kresowy na Litwie zwrócili się więc w tej sprawie ze specjalnym apelem „Jeżeli są Państwo krewnymi osób, które zginęły podczas wojen lub w latach terroru stalinowskiego, a miejsce ich spoczynku jest nieznane, jeżeli posiadają Państwo informacje o nieznanych miejscach pochówków ofiar faszyzmu i komunizmu. Prosimy o kontakt”. Podano też adresy do osób, z którymi można się kontaktować: dr Dominika Siemińska – e-mail: [email protected]; Michał Nowak – e-mail: [email protected].
W drugiej połowie maja pracownicy Wydziału Kresowego IPN wraz z grupą historyków przebywali na Litwie. Celem ekspedycji były przygotowania do prac poszukiwawczych na obszarze działalności okręgów AK Wilno i Nowogródek. Przeprowadzono rekonesans w miejscach zaplanowanych prac, w miejscach planowanych powtórnych pochówków oraz prowadzono poszukiwania i weryfikowano informacje dotyczące kolejnych miejsc wymagających podjęcia ekshumacji. Kolejny etap prac prowadzony będzie od połowy lipca 2017.
Podjęte również zostały działania mające na celu rozpoczęcie współpracy z Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy w zakresie identyfikacji żołnierzy wileńskiej AK i polskiego podziemia antysowieckiego na Wileńszczyźnie zamordowanych i pochowanych na terenie wileńskiego Tuskulanum.
Również Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” prowadzi poszukiwania terenowe mogił partyzantów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na terenie Litwy, w rejonie Ejszyszek i Wilna. Podczas prac terenowych weryfikowane są zdobyte informacje na temat ukrytych grobów partyzanckich.
Na terenie obecnej Litwy, podobnie jak w innych częściach Polski, miejsca spoczynku pomordowanych przez komunistów żołnierzy znajdują się w różnych miejscach. Ciała partyzantów wrzucane były do studni, grzebane w przypadkowych miejscach w lasach i na polach.
Źródła – Kresy.pl, poszukiwania.ipn.gov.pl, AB
Adam Białous