Funduszem Ludnościowym ONZ naciska na władze Filipin, by przyjęły ustawę „reprodukcyjną” mimo sprzeciwu Kościoła i społecznych protestów. W innym wypadku, Filipińczycy mają zmarnować okres gospodarczego rozwoju.
Ugochi Daniels reprezentujący Fundusz Ludnościowy ONZ stwierdził, że w kwestii Filipin jest „ostrożnym optymistą” i wierzy, że sojusznikom prezydenta Benigno Aquino uda się przyjąć „ustawę reprodukcyjną”. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na 7 sierpnia, prezydent w specjalnym przemówieniu do narodu wezwał do jego przyjęcia. Tymczasem, 80 procent filipińskiego społeczeństwa wyznaje katolicyzm, przeciwko ustawie opowiedział się Kościół, organizacje społeczne i wierni z całego kraju. Przeciwko finansowaniu antykoncepcji i edukacji seksualnej z publicznych środków opowiedziały się także stowarzyszenia biznesowe i akademickie.
Wesprzyj nas już teraz!
W ciągu ostatnich tygodni dochodziło do publicznych protestów. W manifestacjach rannych zostało kilka osób, katolicki kapłan uderzony w głowę w stanie ciężkim znalazł się w szpitalu. Filipiński episkopat wielokrotnie przypominał w tej sprawie katolicki punkt widzenia, zwłaszcza nauczanie Pawła VI wyrażone w encyklice Humanae Vita. W marszach sprzeciwu powszechnie uczestniczyli filipińscy duchowni i zakonnice.
Projekt zakłada dystrybucję prezerwatyw wśród mieszkańców najuboższych obszarów, preferencyjny dostęp dla najuboższych do „usług” planowania rodziny, wprowadzenie obowiązkowej edukacji seksualnej do szkół i w ramach przygotowania do zawarcia związku cywilnego. Fundusz Ludnościowy ONZ argumentuje, że to właśnie brak dostępu do darmowych prezerwatyw i edukacji seksualnej jest odpowiedzialny za znaczny wzrost odsetka zachorowań na HIV w tym kraju. Popierana przez Fundusz ustawa miałaby polepszyć zdrowie reprodukcyjne kobiet, zmniejszyć śmiertelność na skutek komplikacji okołoporodowych i zagrożenia związane z funkcjonowaniem podziemia aborcyjnego.
Pracownicy Funduszu Ludnościowego ONZ nie ukrywają, że taki projekt wesprze poprawę jakości życia Filipińczyków i przysłuży się rozwojowi społeczno-gospodarczemu, ograniczając skalę ubóstwa.
Źródło: channelnewsasia.com / yahoo.com
mat