23 sierpnia 2016

Naczelna Izba Lekarska: Postawa prof. Chazana nie była przewinieniem zawodowym

(fot. Jakub Szymczuk/Foto Gosc/FORUM)

Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej postanowił umorzyć postępowanie wyjaśniające w sprawie wyrażonej przez prof. Bogdana Chazana odmowy przeprowadzenia aborcji u pacjentki szpitala im. Świętej Rodziny. Po ponownym już przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, Rzecznik podtrzymał swoje postanowienie z 30 maja 2015 r. i stwierdził, że czyn lekarza nie stanowił przewinienia zawodowego oraz, że lekarz ma obowiązek, a nie tylko prawo, postępowania w zgodzie z własnym sumieniem.

 

Po przeprowadzeniu pełnego postępowania dowodowego Rzecznik uznał, że działanie prof. Bogdana Chazana, polegające na odmowie wykonania zabiegu aborcji ze względu na powołanie się przez lekarza na klauzulę sumienia było zgodne z przepisami Ustawy o Zawodzie Lekarza i Lekarza Dentysty oraz Kodeksem Etyki Lekarskiej. „Podkreślenia zatem wymaga, że prof. B. Chazan wydał opinię działając jako lekarz. Mimo że prof. B. Chazan pełnił funkcję administracyjną w szpitalu, to podczas konsultowania pacjentów, wydawania opinii, wykonywania świadczeń zdrowotnych, podejmował wszelkie działania i czynności jako lekarz.” – rozstrzygnął kluczową wątpliwość Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Rzecznik zwrócił uwagę że do zawartej przez prof. B. Chazana umowy o pracę na stanowisku dyrektora szpitala zawarto aneks, na mocy którego lekarz został zobowiązany do wykonywania również – obok obowiązków administracyjnych – czynności lekarskich, do których należały konsultacje w ramach których ginekolog odmówił wykonania aborcji. Za uznaniem czynności podjętych przez prof. Bogdana Chazana za czynności lekarskie przemawiają również w opinii Rzecznika przepisy Kodeksu Etyki Lekarskiej. Zgodnie z jego Preambułą, lekarz przyrzeka służyć życiu, art. 2 ust. 1 Kodeksu stanowi, że „powołaniem lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego”, zaś art. 4 podkreśla, że „dla wypełnienia swoich zadań lekarz powinien zachować swobodę działań zawodowych, zgodnie ze swoim sumieniem i współczesną wiedzą medyczną”.

 

Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej z całą stanowczością uznał za czytelne i akceptowane stanowisko prof. Bogdana Chazana, że „sumienie człowieka jest niepodzielne”.

 

Nie bez znaczenia dla rozstrzygnięcia Rzecznika było cytowane przez niego orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2015 r. (K 12/14), zgodnie z którym „wolność sumienia każdego człowieka jest kategorią pierwotną i niezbywalną, którą prawo konstytucyjne oraz regulacje międzynarodowe jedynie poręczają. Wolność sumienia – w tym ten jej element, którym jest sprzeciw sumienia – musi być więc respektowana niezależnie od tego, czy istnieją przepisy ustawowe ją potwierdzające.” Jak wskazał Rzecznik, lekarz ma obowiązek, a nie tylko prawo, postępowania w zgodzie z własnym sumieniem.

W perspektywie bioetycznej, orzeczenie samorządu lekarskiego ma fundamentalne znaczenie dla utrzymania prymatu godności człowieka tam, gdzie wykonywanie zawodu lekarza dotyka spraw życia i śmierci. Jedynie niezależność lekarza, działającego zgodnie ze swą najlepszą wiedzą i sumieniem, może być gwarantem należytej realizacji praw pacjenta – powiedział mec. Jerzy Kwaśniewski z Instytutu Ordo Iuris, pełnomocnik prof. Bogdana Chazana.

 

Źródło: Ordo Iuris

POz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram