Naczelny Sąd Administracyjny ogłosił wyrok, w którym utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji z 2020 r., odmawiając umieszczenia w dowodzie osobistym dziecka „dwóch matek”, zamiast prawdziwych, biologicznych rodziców.
Aktywiści LGBT prowadzą sprawę „dwóch matek” już od 8 lat – początkowo usiłowali wymusić na Urzędzie Stanu Cywilnego wpisanie dwóch kobiet do aktu urodzenia, co jednak zablokował w 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a następnie w 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny.
Instytut Ordo Iuris przyłączył się do postępowania, udostępniając NSA swoją opinię, po której sąd już w 2019 r. wydał wiążącą uchwałę w tym zakresie, stwierdzając niedopuszczalność wpisywania w polskim akcie urodzenia dziecka dwóch osób tej samej płci jako rzekomych „rodziców”.
Wesprzyj nas już teraz!
Wcześniej, w 2022 r., zapadł analogiczny wyrok NSA, odmawiający wpisania do polskiego aktu stanu cywilnego „dwóch ojców”.
„Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wydany wbrew ideologii aktywistów LGBT przypomina, że jedną z podstawowych zasad polskiego porządku prawnego jest zasada naturalnego pochodzenia dziecka, które zawsze ma tylko jedną matkę – kobietę – i tylko jednego ojca – mężczyznę” – wskazuje adw. Nikodem Bernaciak, starszy analityk w Centrum Badań i Analiz Instytutu Ordo Iuris.
Źródło: Ordo Iuris
pt