– Rosjanie trzymają za portfele Europejczyków z Zachodu – powiedział reporterom RMF FM Wojciech Jakóbik z portalu Biznes Alert, który jest laureatem nagrody dla dziennikarzy tegorocznego Forum Ekonomicznego.
Jak przypomina serwis rmf24.pl tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy cena gazu ziemnego na warszawskim rynku wzrosła niemal pięciokrotnie. „Taryfy w lipcu poszły w górę o 12,5 proc. – ogrzewanie domu kosztowało o ok. 20 złotych miesięcznie więcej”, czytamy. To jednak nie koniec podwyżek cen gazu.
Według redaktora naczelnego portalu Biznes Alert Wojciecha Jakóbika podwyżki to efekt „wielkiej polityki” oraz na pierwszy rzut oka nielogicznych ruchów ze strony rosyjskiego Gazpromu, który wciąż jest kluczowym dostarczycielem węglowodorów do Europy Zachodniej. – Podwyżki cen wynikają z faktu, że rynek LNG, ciekłego gazu ziemnego uciekł do Azji, bo tam się bardziej opłaca sprzedawać. Natomiast na rynku europejskim Gazprom, z niewyjaśnionych przyczyn, nie zwiększa dostaw przez Ukrainę. Jedyne wytłumaczenie to polityka. Oczywiście wroga polityka Kremla wobec całej Europy – podkreślił rozmówca RMF FM.
Wesprzyj nas już teraz!
W ocenie laureata nagrody dla dziennikarzy tegorocznego Forum Ekonomicznego drożyzna na rynku gazu ziemnego w Europie Zachodniej jest również nakręcana przez Rosję, której celem strategicznym jest uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.
– Gazprom zachowuje się z pozoru nielogicznie. Zamiast zwiększać dostawy gazu przez Ukrainę woli uzupełniać rosnące zapotrzebowanie rezerwami z magazynów, które powinny być praktycznie pełne przed sezonem grzewczym, który zaczyna się na początku listopada – wyjaśnił Jakóbik. – Gazprom może grać na dalsze podbijanie ceny gazu, ale to jest nowy rodzaj, nowy wymiar szantażu gazowego, tym razem skierowany przeciwko Europie Zachodniej – dodał.
– Rosjanie trzymają za portfele Europejczyków z Zachodu, pokazując im, że tylko uruchomienie Nord Stream 2, pomimo różnych ograniczeń prawnych, sankcyjnych, pozwoli obniżyć ceny gazu w Europie Zachodniej – tłumaczył rozmówca RMF FM. Jego zdaniem ewentualne obniżki cen gazu powinny nadejść najwcześniej wiosną przyszłego roku.
Źródło: RMF FM, rmf24.pl
TK