24 maja 2024

Nadchodzi cenzura. Rząd Tuska zajmie się tzw. mową nienawiści

(PCh24.TV)

Już we wtorek rząd premiera Donalda Tuska zajmie się zmianami w Kodeksie karnym. Chodzi o tzw. przestępstwa z nienawiści, które miałyby teraz obejmować również takie kategorie jak „orientacja seksualna” albo „tożsamość płciowa”.

„Obecny stan ochrony prawnokarnej przed przestępstwami z nienawiści jest niewystraczający dla zapewnienia skutecznej i realnej ochrony osobom szczególnie narażonym na dyskryminację ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną lub tożsamość płciową oraz nie odpowiada współczesnym potrzebom społecznym” – podkreślono w uzasadnieniu propozycji.

Taki projekt był już zapowiadany przez przedstawicieli rządu od stycznia. Pod koniec marca propozycja nowelizacji Kodeksu karnego autorstwa resortu sprawiedliwości trafiła do konsultacji.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak wynika z zamieszczonego w piątek na stronie KPRM porządku obrad Rady Ministrów, projekt ma zostać rozpatrzony przez rząd we wtorek, 28 maja.

Projekt dotyczy przepisów Kodeksu karnego mówiących o stosowaniu przemocy lub bezprawnej groźby, nawoływania do nienawiści oraz znieważenia grupy ludności, albo pojedynczej osoby. Obecnie przepisy te wymieniają jako przesłanki takiej nienawiści ze strony sprawcy „przynależność narodową, etniczną, rasową, polityczną, wyznaniową lub bezwyznaniowość” osoby poszkodowanej.

Według projektu kryteria te miałyby być uzupełnione o „kryterium niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej”. Celem zmiany ma być m.in. „zapewnienie pełniejszej realizacji konstytucyjnego zakazu dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, a także realizacji międzynarodowych zaleceń w zakresie standardu ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”.

Jak wskazano, „wprowadzenie projektowanych rozwiązań zapewni wzmocnioną i pełną ochronę prawnokarną przed stosowaniem przemocy lub groźby bezprawnej, nawoływaniem do nienawiści, znieważaniem i naruszaniem nietykalności cielesnej” ze względu na te cechy.

„Przyjęcie proponowanych w projekcie rozwiązań w zakresie poszerzenia katalogu niedozwolonych przesłanek dyskryminacji będzie stanowić podkreślenie ich naganności i potępienia oraz nada im charakter normatywny na płaszczyźnie znamion typów czynów zabronionych ściganych z oskarżenia publicznego” – oceniono w uzasadnieniu.

O tym, że rząd wkrótce zajmie się tym projektem przed miesiącem mówił wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek. „Koniec z nienawiścią, koniec z pogardzaniem drugim człowiekiem, koniec z poniewieraniem inną osobą tylko dlatego, że nie zgadzamy się z jej poglądami czy tym, jaki styl życia reprezentuje” – podkreślał.

Z kolei Instytut Ordo Iuris wskazuje, że już dziś istnieje szereg przepisów penalizujących przestępstwa motywowane nienawiścią, niezależnie od cech ofiar takich przestępstw, a motywacja osoby naruszającej prawo musi być brana pod uwagę już na gruncie obecnych uregulowań.

Źródła: PAP pap logo, PCh24.pl

Pach

Ekspert Ordo Iuris: „mowa nienawiści” to bicz na oponentów politycznych ruchu LGBT i zamach na wolność słowa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(48)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 440 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram