19 marca 2020

Nadzwyczajne środki ostrożności w Katedrze Lwowskiej. Nie więcej jak 10 osób na Mszy Świętej

(źródło: Facebook / Katedra Lwowska)

„Zgodnie z zarządzeniem władz Ukrainy i wprowadzeniem na terenie całego kraju kwarantanny zostały nałożone ograniczenia na wszelkie imprezy i wydarzenia zbiorowe, również o charakterze religijnym. Maksymalną liczbą osób, które powinny znajdować się w jednym budynku jest 10. Za przekroczenie tej liczby grozi wysoka grzywna (nawet do 50 tys. hrywni). Dlatego również w naszej katedrze zmuszeni jesteśmy do wprowadzenia przyjętych odgórnie przepisów, a wraz z nimi nadzwyczajnych środków ostrożności”, poinformowano na Facebooku Katedry Lwowskiej.

 

Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu:

 

Zgodnie z zarządzeniem władz Ukrainy i wprowadzeniem na terenie całego kraju kwarantanny zostały nałożone ograniczenia na wszelkie imprezy i wydarzenia zbiorowe, również o charakterze religijnym. Maksymalną liczbą osób, które powinny znajdować się w jednym budynku jest 10. Za przekroczenie tej liczby grozi wysoka grzywna (nawet do 50 tys. hrywni). Dlatego również w naszej katedrze zmuszeni jesteśmy do wprowadzenia przyjętych odgórnie przepisów, a wraz z nimi nadzwyczajnych środków ostrożności.

 

DLATEGO:

Aż do odwołania Msze święte będą sprawowane w obecności tylko osób konsekrowanych w kaplicy, bez udziału świeckich. Dekretem księdza Abpa Mieczysława Mokrzyckiego wszystkim diecezjanom udzielona została dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. oraz w uroczystości obowiązkowe. Oznacza to, że nieobecność na Mszy św., w tych nadzwyczajnych okolicznościach, nie będzie grzechem. Przykład takiego działania znajdujemy już w Starym Testamencie w Pierwszej Księdze Machabejskiej, gdzie ze względów bezpieczeństwa społeczność żydowska, walcząca z poganami, zawiesiła na pewien czas obowiązywanie szabatu (1 Mch 2, 41). Wierni, szczególnie w podeszłym wieku oraz rodzice z dziećmi i młodzież, proszeni są o pozostanie w domach i branie udziału w nabożeństwach poprzez transmisję Mszy św. z Bazyliki Metropolitalnej na Youtube („Katedra lwowska na żywo”) lub korzystając z bogatej oferty Radia Maria z Kijowa i Telewizji EWTN. Udział w transmitowanej Mszy potraktujmy poważnie: przygotujmy stół nakryty białym obrusem, na którym postawmy krzyż i dwie zapalone świece. Niech nic nas nie rozprasza, a my starajmy się uczestniczyć z zaangażowaniem w akcję liturgiczną (odpowiedzi na wezwania kapłana, gesty i postawy ciała). Przyjmijmy Komunię w sposób duchowy, zapraszając Chrystusa do swojego serca.

 

W czasie trwania ogólnokrajowej kwarantanny Sakrament pokuty będzie sprawowany w dotychczasowych godzinach Mszy św.: w ciągu tygodnia o 7.30, 10.00, 17.30 oraz 18.30; w niedzielę o 7.00, 8.00, 9.00, 10.15, 11.30, 13.00, 18.00. Obrzęd Komunii św. poza Mszą św. sprawowany będzie równo o podanych wyżej godzinach (dla tych, którzy nie potrzebują spowiedzi) oraz dla tych, którzy skorzystają z sakramentu pojednania – po ich wyspowiadaniu. Bardzo prosimy o dyscyplinę w tej sprawie (pamiętajmy o karze finansowej, jaka grozi parafii za złamanie prawa). WSZYSCY WIĘC, KTÓRZY PRZYJMĄ KOMUNIĘ ŚW. PROSZENI SĄ O W MIARĘ SZYBKIE OPUSZCZENIE KATEDRY, by nie robić zgromadzenia przekraczającego ustawowe 10 osób i umożliwić innym skorzystanie z sakramentu pokuty. Wówczas chętni do spowiedzi będą mogli spokojnie wejść do bazyliki.

 

Módlmy się o jak najszybsze zakończenie epidemii. Niech miłosierny Bóg ulituje się nad nami, a Matka Boża Łaskawa chroni naszą parafię i wszystkich swoich czcicieli.

 

Św. Józefie Bilczewski, módl się za nami!

Bł. Jakubie Strzemię, módl się za nami!

Św. Zygmuncie Gorazdowski, módl się za nami!

Św. Janie z Dukli, módl się za nami!

 

Źródło: Facebook / Katedra Lwowska

TK

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie