Laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury zostanie autor spoza kultury Zachodu, powieściopisarz, raczej kobieta – spekulują media w Szwecji przed ogłoszeniem w czwartek w Sztokholmie werdyktu.
Gazeta „Svenska Dagbladet” wśród faworytek wymienia: pochodzącą z Karaibów, a mieszkającą w USA pisarkę Jamaicę Kincaid, nieuznawaną przez reżim swojego kraju powieściopisarkę z Chin Can Xue oraz przebywającą na emigracji w Berlinie Rosjankę Ludmiłę Ulicką. Krytykująca wojnę na Ukrainie pisarka w marcu została uznana przez rosyjskie władze za „zagranicznego agenta”.
Według Szwedzkiego Radia spore szanse ma australijska pisarka, Aborygenka, Alexis Wright. Jej nazwisko zostało usunięte z listy typów przez jeden ze znanych zakładów bukmacherskich. Nie wyjaśniono powodu, ale jak się przypuszcza, miało to związek z podejrzanie dużym zainteresowaniem. Inna duża firma, obawiając się przecieków, w ogóle zrezygnowała z przyjmowania zakładów noblowskich. W księgarniach w Sztokholmie wykupiono ostatnie egzemplarze wydanej w 2009 roku antologii australijskich autorów, w tym Wright.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak przypomina dziennik „Svenska Dagbladet”, wyboru dokonuje już inny, „bardziej otwarty” na inne kultury niż europejska komitet noblowski Akademii Szwedzkiej. Ze starego składu pozostaje jedynie Anders Olsson. Nowi członkowie to sekretarz Akademii Mats Malm oraz powieściopisarze Anne Sweard, Anna-Karin Palm, Ellen Mattson i Steve Sem-Sandberg.
„Pokazuje to, że w tym roku Nagrodę Nobla nie otrzyma dramaturg ani poeta, ale powieściopisarz” – sugeruje gazeta.
Praktyka ostatnich lat pokazuje też, że w tym roku znów jest pora na noblistkę. W 2023 roku literackim Noblem nagrodzono autora dramatów Norwega Jona Fossego, w 2022 roku francuską pisarkę Annie Ernaux, a w 2021 – powieściopisarza z Tanzanii Abdulrazaka Gurnaha. W 2020 roku uhonorowano poetkę z USA Louise Glück.
„Svenska Dagbladet” zwraca uwagę, że Akademia Szwedzka od 2020 roku ma nowy system pracy. Korzysta z 10 ekspertów zajmujących się literaturą afrykańską, hiszpańskojęzyczną, perską, arabską, wschodnioazjatycką, słowiańską oraz indyjską. Efekt ich pracy powinien być już bardziej widoczny niż wcześniej.
Inni wskazani przez gazetę autorzy pretendenci do Nagrody Nobla to kanadyjska pisarka Anne Carson, Węgier Péter Nádas, syryjski poeta Adonis, amerykański powieściopisarz George Saunders, a także kenijski pisarz Ngugi wa Thiong’o.
Tegoroczna Literacka Nagroda Nobla zostanie przyznana w czwartek o godz. 13 w siedzibie Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie. Werdykt ogłosi sekretarz Akademii Mats Malm, który przed wyjściem do dziennikarzy skontaktuje się telefonicznie z noblistą.
Źródło: PAP / Daniel Zyśk, Sztokholm
Fatalna sytuacja demograficzna Chin. Władze tuszują fakty na temat niskiej dzietności
„Filozoficzny Nobel” dla Petera Singera. Promotor eugeniki otrzymał też milion dolarów
Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla. Zobacz, co pisarka myśli o Polakach