Instytut im. ks. Piotra Skargi w Krakowie postanowił ufundować nagrodę noszącą imię tego wielkiego Kaznodziei Narodu. W tym roku zostanie ona przyznana po raz pierwszy. – Chcemy dostrzec osoby i instytucje, które podobnie jak my swoją działalnością chcą „budzić sumienia” – mówi wiceprezes Instytutu Arkadiusz Stelmach.
– Dostrzegliśmy brak takiej nagrody w środowisku katolicko-konserwatywnym. Nie było w tej przestrzeni inicjatywy dowartościowującej i nagradzającej osoby szczególnie wyróżniające się na polu naukowym czy w działalności publicznej. Nagroda taka promować będzie właśnie takie osoby i instytucje. Chodzi o to, by stały się jeszcze bardziej widoczne. Nagroda ta ma też swój aspekt finansowy. Stanowi wsparcie dla podejmowanych obecnie działań a także pozwala realizować te zaplanowane. Wiele z nich mogło stanąć pod znakiem zapytania, właśnie z przyczyn materialnych – mówi wiceprezes Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi – Arkadiusz Stelmach.
Wesprzyj nas już teraz!
Warto zwrócić uwagę na to, że środowiska liberalne i lewicowe dawno już zrozumiały wagę wspierania i doceniania działalności służącej głoszonym przez nie poglądom. – Instytut pragnie podjąć działania na rzecz pokazywania bogactwa wiary i tradycji. Dlatego też ufundowało nagrodę służącą promowaniu i docenianiu tych, którzy chcą „budzić sumienia Polaków”, zgodnie z hasłem przyświecającym naszej organizacji – zwraca uwagę Arkadiusz Stelmach.
Patronem nagrody jest Ks. Piotr Skarga – wielki obrońca Kościoła Katolickiego, który zasłynął jako niestrudzony kaznodzieja, autor najpoczytniejszych w polskiej literaturze „Żywotów świętych” oraz wieszczych „Kazań sejmowych”. Do dziś nieoceniona jest jego rola jako czołowego przedstawiciela polskiej kontrreformacji, filantropa, który w trosce o dobro ojczyzny miał odwagę sprzeciwić się dominującym opiniom i napiętnować największe polskie przywary.
– Chcemy dostrzec osoby i instytucje, które podobnie jak my swoją działalnością chcą „budzić sumienia”. Mogą to robić na różne sposoby. Przykłady takiej działalności można mnożyć. Może to być naukowiec, który poprzez swoją pracę i publikację propaguje kulturalną spuściznę cywilizacji łacińskiej lub działacze społeczni w praktyce przeciwstawiający się negatywnym zjawiskom promując wartości katolickie, walcząc w obronie wolności, tradycji i własności – podsumowuje członek zarządu Instytutu ks. Skargi.
luk