Dzięki uszczelnieniu granic przez kraje Bałkanów Zachodnich, a także porozumieniu między Unią Europejską a Turcją dotyczącym ograniczenia migracji, w 2016 roku diametralnie zmniejszyła się liczba nielegalnych imigrantów, którzy docierali do Europy dzięki transportowi morskiemu.
Jak podaje unijna agencja Frontex, w 2016 roku spadła liczba migrantów, którzy dostawali się do Europy drogą morską. Szacunki wskazują, że w ubiegłym roku dotarło do UE aż 2/3 mniej imigrantów niż w roku 2015. Zmiany w przepływie przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej wynikają z uszczelnienia granic, a także umowy międzynarodowej pomiędzy Unią Europejską a Turcją. Badania wskazują, że w zeszłym roku, głównymi szlakami morskimi przedostało się do Europy 364 tys. osób. W grupie tej przeważają obywatele Syrii, Iraku oraz Afganistanu. Z kolei łącznie, wszystkimi drogami, do Unii Europejskiej w ubiegłym roku nielegalnie przedostało się ponad pół miliona imigrantów.
Wesprzyj nas już teraz!
Frontex podaje, że zmiana trendu to sukces Unii Europejskiej, będący konsekwencją umowy zawartej w marcu ubiegłego roku. Porozumienie zawarte między UE a Turcją spowodowało zaostrzenie kontroli granic przez władze w Ankarze, a także podjęcie walki z nielegalnymi przemytnikami ludzi, którzy od lat zarabiają pieniądze na tym procederze. Ponadto, do Turcji transportowani są wszyscy imigranci, którzy docierają do wybrzeży Grecji.
O konieczności kontynuowania współpracy mówiła w listopadzie zeszłego roku niemiecka kanclerz Angela Merkel. Podkreślała, że dialog i współpraca między Unią Europejską a Turcją zostaną utrzymane. Polityk tłumaczyła, że choć nie pochwala polityki Erdogana, relacje z Ankarą są dla Niemiec i UE zbyt ważne, by je zrywać.
Przemawiając w Bundestagu kanclerz Angela Merkel krytycznie oceniła obecną politykę tureckiego prezydenta, oskarżanego o łamanie wielu zasad uchodzących w zachodnich demokracjach za fundamentalne. Wykluczyła jednak możliwość zerwania z nim kontaktów, stwierdzając jednoznacznie, że Niemcy mają interes w rozsądnej współpracy z Turcją.
Źródło: frontex.europa.eu, interia.pl, PCh24.pl
POz