1 sierpnia 2012

Najważniejsze wydarzenie Igrzysk Olimpijskich

(REUTERS / FORUM)

Niedaleko Londynu rozpoczęło się najważniejsze wydarzenie podczas Igrzysk Olimpijskich. Wydarzenie, o którym nie wspomina jednak żadna oficjalna broszura. 

Mowa tu o całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Franciszkanin, Francis Conway z parafii w Stanfordzie  (w pobliżu wioski olimpijskiej) zaprosił do uwielbiania Boga ukrytego w Hostii słowami: „Czekamy na ciebie pod banderą Chrystusa”. Dzieło adorowania Chrystusa będzie prowadzone także w dwóch innych parafiach. Adoracja u Franciszkanów potrwa od 9 do 18. Następnie zostanie przeniesiona do parafii pod wezwaniem Matki Bożej i św. Katarzyny w Bow, gdzie potrwa do późnych godzin wieczornych. Ostatni etap adoracji odbędzie się w kościele św. Antoniego z Padwy i potrwa do 9 rano.

W związku z Olimpiadą w Londynie przebywa ponad 10 000 sportowców z 200 krajów i około 5-6 milionów turystów z krajów i zagranicy. Wielu z nich jest katolikami, co tworzy konieczność zapewnienia im opieki duszpasterskiej. W związku z tym parafia o. Conway’a zaprosiła do pomocy księży z różnych krajów, m.in. Francji, Portugalii, Kolumbii czy Singapuru. W dniu wczorajszym w jego kościele odbyła się także Msza odprawiona przez arcybiskupa Puerto Rico dla sportowców z tego kraju. Franciszkanie planują także kolejne inicjatywy duszpasterskie specjalnie na czas Olimpiady. Wśród nich mają się znaleźć się wieczory poświęcone modlitwy czy Msze w intencji uzdrowienia. Ich działalność jest fragmentem szerszej inicjatywy Kościoła w Wielkiej Brytanii, który dąży do odgrywania aktywnej roli podczas Igrzysk Olimpijskich.

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atenach w 1896r. Ich inspiratorem był francuski wychowanek jezuitów, baron Pierre de Coubertin. W sporcie widział on sposób na ożywienie swojego kraju po przegranej wojnie francusko-pruskiej (1870-71), a także na kształtowanie ludzkiego ciała i ducha.

Marcin Jendrzejczak       

Źródło: catholicnewsagency.com; osv.com

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie