24 marca 2021

Największe koszty lockdownu poniosą młodzi. Niepokojące analizy ekspertów

(fot. Adam Chelstowski / Forum)

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny, największe koszty lockdownu poniesie młodzież szkolna i wchodząca na rynek pracy. Długoterminowe straty z racji walki z koronawirusem szacuje się w skali globalnej na 44 bln USD.

 

W raporcie „Corona generation. Growing up in a panemic”, koszty lockdownów dla młodego pokolenia zostały podzielone na trzy obszary: edukację, zdrowie i rynek pracy. Jak pokazała analiza, w krótkim okresie koszty wyniosą 1,7 bln USD, a złożą się na to koszty ochrony zdrowia psychicznego oraz skutki wzrostu bezrobocia wśród młodych.

 

Natomiast na długoterminowe koszty, obliczane na 44 bln USD największy wpływ będzie miało ograniczenie dostępu do edukacji. Na 21 bln USD wyceniono spadek przyszłych dochodów mierzony na przestrzeni 45-letniej kariery zawodowej młodych pracowników.

 

15,5 bln USD to cena wzrostu trwałego bezrobocia, a 5,7 bln USD to koszty wynikające ze spadku wynagrodzeń młodych pracowników w nadchodzącym 15-leciu.

 

Na wskazaną w raporcie stratę edukacyjną składa się szereg czynników, takich jak zamknięcie szkół czy skutkujące obniżeniem jakości nauczania wprowadzanie nauki zdalnej. Co więcej, niepokojąco powiększy się przepaść pomiędzy gorzej sytuowanymi grupami społecznymi a tymi najbardziej uprzywilejowanymi.

 

Jeżeli chodzi o rynek pracy, w 2020 r. ogólny wzrost bezrobocia wzrósł o 3,7 proc., ale wśród młodych odsetek ten wzrósł aż o 8,7 proc. Natomiast całkowity roczny wzrost kosztów, spowodowanych rosnącymi problemami w sferze zdrowia psychicznego, wynosi 0,49 proc. globalnego PKB, co przekłada się łącznie na kwotę 407 mld USD.

 

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie