11 lipca 2024

„Należało poczekać na lepsze czasy”. MEN zatwierdził polsko-niemiecki podręcznik historii.

„Zielone światło dla polsko-niemieckiego podręcznika” – obwieszcza portal Deutsche Welle. O zaborach i okupacji, a także innych przejawach „przywracania demokracji” w Rzeczypospolitej nasi uczniowie będą się teraz dowiadywać z uwzględnieniem punktu widzenia drugiej strony.

„Polsko-niemiecki podręcznik do historii jest gotowy od czterech lat, ale rząd PiS z powodów politycznych blokował jego wprowadzenie do szkół. Nowe władze dały zielone światło dla unikalnego projektu” – podaje DW. Portal cytuje też słowa ulgi Andrzeja Dusiewicza, który w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych odpowiadał za projekt tutejszej edycji serii podręczników zatytułowanych „Europa. Nasza historia”. – Dla mnie to jest projekt życia. Odczuwam wielką satysfakcję, że udało się go z sukcesem zakończyć – stwierdził.  

Po uzyskaniu trzech pozytywnych recenzji, w poniedziałek resort edukacji podał informację o dopuszczeniu książki do użytku przez nauczycieli.

Wesprzyj nas już teraz!

Mam nadzieję, że książka będzie szeroko wykorzystywana przez uczniów, a nie pozostanie jedynie symbolem polsko-niemieckiego partnerstwa – podkreślił Dusiewicz.

Czterotomowa seria obejmuje zakres klas 5 – 8, czyli okres historii od starożytności do czasów współczesnych. – To drugi na świecie bilateralny podręcznik do historii. Dwa kraje, z których jeden był ofiarą agresji, potrafiły stworzyć wspólną opowieść o historii – cieszy się Robert Traba, były współprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej.

„Pomysł wspólnego podręcznika rzucił w 2006 r. ówczesny minister spraw zagranicznych Niemiec Frank Walter Steinmeier. W przemówieniu na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą szef niemieckiej dyplomacji tłumaczył, że taka publikacja pomogłaby Polakom i Niemcom w lepszym zrozumieniu się. Dwa lata później niemiecką propozycję podchwycił szef polskiego MSZ Radosław Sikorski” – podaje Deutsche Welle.

Projekt został zlecony przez władze obydwu państw Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej Historyków i Geografów. Pierwszy tom ukazał się w 2016 r. i był prezentowany w Berlinie z udziałem szefów MSZ obydwu państw – Witolda Waszczykowskiego i Franka-Waltera Steinmeiera. 

Polski MEN zatwierdził pierwsze 3 tomy. Treść dotyczącą części opisującej najnowsze dzieje została zakwestionowana przez jednego z recenzentów, a negatywną ocenę potwierdził na prośbę ministerstwa prof. Grzegorz Kucharczyk.

„Aby uniknąć ostatecznej dyskwalifikacji podręcznika przez kierowany przez Przemysława Czarnka MEN, wydawnictwo wycofało w ostatniej chwili wniosek o dopuszczenie. – Należało poczekać na lepsze czasy” – cytuje Dusiewicza Deutsche Welle.

Źródło: dw.com

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram