22 lutego 2022

Narada prezydenta, premiera, ministrów i szefów służb. Rząd szykuje projekt ustawy o obronie ojczyzny

(Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Przemysław Keler / KPRP)

W związku z agresją Rosji na Ukrainę prezydent Andrzej Duda na godzinę 10:00 zwołał w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego naradę z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów oraz szefów służb – poinformował szef BBN Paweł Soloch.

Na bieżąco monitorujemy sytuację, także pod kątem bezpieczeństwa polskich obywateli i jesteśmy w stałym kontakcie z sojusznikami oraz stroną ukraińską. Polska będzie podejmować działania w ścisłej koordynacji w ramach UE i NATO – podkreślił Soloch.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych „republik ludowych” w Donbasie. Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją. Reuters podał w nocy z poniedziałku na wtorek, że Putin wydał wojskom rosyjskim rozkaz wkroczenia na terytorium wschodniej Ukrainy.

Wesprzyj nas już teraz!

Szef MON Mariusz Błaszczak potwierdził we wtorek rano, że siły rosyjskie weszły na terytorium samozwańczych republik, a więc – dodał – de facto naruszyły granice Ukrainy. – Oczekujemy poważnych, a nie symbolicznych sankcji wobec Rosji, bo tylko takie mogą zatrzymać odbudowę imperium rosyjskiego – powiedział szef MON w Polskim Radiu.

W wygłoszonym w poniedziałek wieczorem ponadgodzinnym orędziu Putin nazwał Ukrainę „nieodłączną częścią” historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej. Dzisiejsza Ukraina – jak mówił – znajduje się „pod zarządem zewnętrznym” i „została sprowadzona do poziomu kolonii z marionetkowym reżimem”. Zasugerował też, że polityka USA i NATO stanowi zagrożenie dla jego kraju.

We wtorek polski rząd zajmie się projektem ustawy o obronie ojczyzny. Przewiduje on m.in. szybszy wzrost nakładów obronnych w odniesieniu do PKB, nowe źródła ich finansowania, możliwość nabywania sprzętu przez wojsko w drodze leasingu. Ustawa miałaby wejść w życie 1 lipca tego roku.

Szef parlamentarnego klubu PiS Ryszard Terlecki w Polskim Radiu 24 był pytany, kiedy tym projektem zajmie się Sejm. – To jest dobry moment, żeby go procedować. Myślę, że bardzo szybko będziemy działać. Trzeba pamiętać, że jest to bardzo obszerny projekt – stwierdził.

Dziś, jeżeli, a pewnie tak się stanie, przyjmie go rząd, to na następnym posiedzeniu (Sejmu) już można mieć pewność, że ten projekt będzie procedowany – dodał.

Projekt ustawy o obronie ojczyzny został zapowiedziany w październiku ubiegłego roku przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa MON Mariusza Błaszczaka. Zakłada szybszy niż w obecnej ustawie o modernizacji i finansowaniu armii w udziału wydatków obronnych w PKB. Poziom 2,3 proc. ma zostać osiągnięty w roku 2023 (a nie w 2024 r.); osiągnięcie poziomu 2,5 proc. planuje się w roku 2026, a nie – jak zakłada obecna ustawa o modernizacji – począwszy od roku 2030.

Udział wydatków majątkowych (na broń, sprzęt, infrastrukturę) ma wynosić co najmniej 20 procent. Według projektu, minister obrony planując wydatki na modernizację techniczną będzie uwzględniał polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa.

Jako źródła finansowania wydatków obronnych wskazano – poza budżetem państwa – Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego – oraz przychody ze zbycia akcji lub udziałów spółek przemysłowego potencjału obronnego.

W projekcie nie określono liczebności sił zbrojnych. Ma ona być określana w programie rozwoju sił zbrojnych. Zapowiadając projekt Jarosław Kaczyński oraz Mariusz Błaszczak mówili o 300-tysięcznej armii, w tym liczących 250 tysiące ludzi siłach wojsk operacyjnych i 50-tysięcznych zasobach WOT.

Ponadto rozwiązania przewidują wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i podział rezerwowej służby wojskowej na aktywną i pasywną.

Projekt zawiera także przepisy o powoływaniu, do służby, zwalniania z niej, zasadach pełnienia służby w czasie mobilizacji, stanu wojennego i stanu wojny. Zapisano w nim także regulacje dotyczące szkolnictwa wojskowego, przepisy o dyscyplinie i obowiązujących żołnierzy ograniczeniach działalności gospodarczej i publicznej.

Źródło: PAP/ Oprac. RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(12)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 137 159 zł cel: 300 000 zł
46%
wybierz kwotę:
Wspieram