25 października 2013

Narodowcy z Litwy świętują rocznicę „odzyskania Wilna”

(fot.REUTERS/Ints Kalnins/Forum)

Kontrowersyjnie oceniany Litewski Związek Młodzieży Narodowej w poniedziałek organizuje uroczystość „Odzyskanie Wilna 74”. Litwini będą świętować rocznicę przekazania im Wilna przez Sowietów w 1939 r.


W rocznicę wkroczenia wojsk litewskich do Wilna 28 października 1939 r. nacjonaliści na czele z prezesem związku Juliusem Panką zamierzają, jak sami zapewniają, głośno wypowiedzieć myśli o niepodległości państwa i wzbudzać patriotyzm obywateli, Celem spotkania będzie przypomnienie, że w ciągu 19 lat Wilno znajdowało się pod okupacją. Niektóre państwa do tej pory próbują spekulować i mówić, że Wilno niezupełnie powinno należeć do Litwy, że to jeszcze kwestia sporna.

 

W programie obchodów znalazło się śpiewanie piosenek litewskich z czasów dwudziestolecia międzywojennego i „wyzwalania Wilna”, ułożenie z płonących pochodni Słupów Giedymina, patriotyczne przemówienia. Przewidziane są mowy przedstawicieli Związku Narodowców, Sajudisu i Litewskiego Centrum Narodowego.

 

 

Źródło: zw.lt

KRaj

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie