15 czerwca 2015

14 czerwca 1940 roku do obozu koncentracyjnego Auschwitz przewieziony został pierwszy transport 728 więźniów. Tegoroczne Obchody Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych rozpoczęły się 14 czerwca liturgią Najświętszej Ofiary. Zobacz zdjęcia!

 

Mszę świętą rozpoczynającą obchody Narodowego Dnia Pamięci sprawował dziekan oświęcimski ks. Krzysztof Straub. Homilię wygłosił ks. Marian Skóra, którego dziadkowie byli więźniami obozu. W obozie koncentracyjnym zginęła jego babcia – Anna Kaznowska.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Pod koniec Mszy świętej odczytany został list prezydenta elekta Andrzeja Dudy. Przesłanie do uczestników skierował także przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. „Ten, kto nie doświadczył grozy wojny, nie jest w stanie wyobrazić sobie ogromu zbrodni, jakie dokonano w tym straszliwym miejscu, w KL Auschwitz. Dziś żyjemy w wolnej ojczyźnie. Wielu nie tylko nie pamięta okresu niemieckiej okupacji, ale też czasów PRL. Dlatego tak ważne jest świadectwo o tamtych czasach” – napisał.

 

Po Mszy świętej uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod Ścianą Śmierci, gdzie rozstrzelanych zostały tysiące Polaków. Kwiaty złożono także pod tablicą na budynku tzw. Monopolu Tytoniowego, upamiętniającą pierwszą deportację. W jego podziemiach 14 czerwca 1940 r. Niemcy umieścili pierwszych więźniów.

 

Jesteśmy świadkami kolejnych skandalicznych i niemających nic wspólnego z wiedzą i prawdą historyczną wypowiedzi osób publicznych, których głos dociera do milionów ludzi i wielu środowisk na całym świecie. (…) Bezkarnie stosowane są terminy „Polskie obozy zagłady”, które wskazują Polaków jako współsprawców Holokaustu. W naszym odczuciu wypowiedzi te wyczerpują definicję „kłamstwa oświęcimskiego” i powinny być ścigane z urzędu – mówiła przed ścianą straceń Teresa Adamczyk.

 

Wśród uczestników niedzielnej uroczystości był Jerzy Bogusz, były więzień deportowany w pierwszym transporcie. Pierwszy transport polskich więźniów składał się z 728 osób. Do Auschwitz deportowani zostali z więzienia w Tarnowie. Byli wśród nich żołnierze kampanii wrześniowej, harcerze oraz osoby zatrzymane przy próbie przedostania się do polskiego wojska we Francji. 14 czerwca 1940 r. uważany jest za dzień, w którym zaczął działać obóz Auschwitz.

 

 

{galeria}

fot. jl

 

pam, mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 955 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram