Rodzina receptą na kryzys – to tegoroczne hasło Narodowego Dnia Życia, który przypada tym razem w sobotę 24 marca i odbywa się pod patronatem „Polonia Christiana”. – Chcemy wspierać rodziny w skuteczniejszym zarządzaniu dobrami materialnymi oraz zwrócić uwagę na fakt, że silna rodzina jest odpowiedzią na wiele problemów, z jakimi mierzymy się jako wspólnota – podkreślają organizatorzy. Zapowiadają, że tradycyjne już Marsze dla Życia i Rodziny odbędą się 3 czerwca w co najmniej 40 miastach Polski, w łączności ze spotkaniem papieża Benedykta XVI z rodzinami.
– Zależy nam, by przy okazji tegorocznej kampanii zainicjować publiczną debatę na temat kształtu polityki prorodzinnej w naszym kraju – podkreśla w rozmowie z PCh24.pl Marek Plotzke z zarządu Fundacji NDŻ. – Najlepszą odpowiedzią na kryzys jest rodzina. Jeżeli nas, Polaków, będzie więcej, nie będą zamykane szkoły, w aspekcie ekonomicznym zwiększy się popyt, konsumpcja, a więc zyska gospodarka. Po drugie, rodzina, jest naturalną szkołą, uczy wartościowych postaw: planowania, zarządzania czasem, radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Zakładając rodzinę, angażując się w jej życie, stajemy się też lepszymi pracownikami czy menadżerami.
Wesprzyj nas już teraz!
Tegoroczna kampania NDŻ poświęcona jest ekonomicznemu aspektowi życia rodzin. Fundacja Narodowy Dzień Życia przygotowała poradnik zatytułowany Rodzina receptą na kryzys. Rodzice dowiedzą się z niego m. in., jak wychowywać dzieci do pracowitości, przedsiębiorczości, oszczędności, przeczytają o tym, czy warto dawać kieszonkowe, mówić w domu o pieniądzach, czy płacić swoim pociechom za pracę. Mają też szansę nauczyć się, jak godzić trudne niekiedy relacje między życiem rodzinnym a osobistym. Dyrektorzy szkół i nauczyciele znajdą w książce podpowiedzi, jak mogą wspierać rodziców w trudzie wychowywania dzieci do odpowiedzialności. Poradnik w formie elektronicznej pobrać można ze strony internetowej www.dzienzycia.pl; www.silnarodzina.pl. W drugiej połowie roku, już w formie papierowej, będzie rozprowadzany za pośrednictwem duszpasterstw, samorządów, organizacji.
Start kampanii stał się okazją do wręczenia Tulipanów Narodowego Dnia Życia – nagrody honorującej warte rozpropagowania i naśladowania inicjatywy, mające na celu wzmocnienie roli rodziny i tworzenie wokół niej przyjaznego klimatu. W tym roku Tulipany otrzymali: Gmina Grodzisk Mazowiecki (za wprowadzenie pierwszej w Polsce Karty Dużej Rodziny), red. Marzena Nykiel (za serię artykułów prorodzinnych na łamach tygodnika „Uważam Rze”), Fundacja Orszak Trzech Króli (za odwołującą się do polskich tradycji inicjatywę wspólnego kolędowania na ulicach miast – prawdopodobnie największych ulicznych jasełek w Europie), a także Fundacja Mamy i Taty za społeczną kampanię „Rozwód? Przemyśl to”.
– Powodzenie naszego przedsięwzięcia polega na zaangażowaniu bardzo wielu osób, wielu rodzin. Jest to inicjatywa, która wyrosła w szkole, później zachęciliśmy inne szkoły, ale nic nie byłoby możliwe bez zaangażowania rodziców, którzy wciągają swoje dzieci, dalszą rodzinę, przyjaciół – mówi Małgorzata Szwed-Kasperek z Fundacji Orszak Trzech Króli, podkreślając, iż Orszak był i jest akcją oddolną, świecką i otwartą. Jej pomysłodawcy zapraszają do współpracy inne miasta, a te w coraz większej liczbie biorą na siebie wysiłek organizacji Orszaku. W tym roku przeszedł on w 24 miastach, w przyszłym będzie ich już ponad 50. Zgłaszają się nawet małe miasteczka. W pracę nad Orszakiem w samej Warszawie zaangażowanych jest kilkanaście szkół. – O ile na początku, na przykład w 2009 roku, przygotowania ruszały w październiku, to teraz już 7 stycznia zaczynamy szykować Orszak na 6 stycznia roku następnego – dodaje pani Szwed-Kasperek.
„Ekonomiczna” kampania związana z Narodowym Dniem Życia stanowić ma wprowadzenie w przesłanie tegorocznych Marszów dla Życia i Rodziny. Ta inicjatywa, zapoczątkowana w Warszawie przez Fundację NDŻ oraz Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi, znajduje coraz donośniejszy oddźwięk w całym kraju. Organizatorzy liczą, że 3 czerwca na ulice wyjdzie kilkaset tysięcy osób, które – oprócz manifestowania radości z posiadania swych bliskich, będą domagać się, by państwo w sposób roztropny i odpowiedzialny zareagowało na problemy polskiej rodziny.
RoM