Sojusz Północnoatlantycki potępił władze Białorusi za instrumentalizowanie migrantów i zadeklarował pomoc swoim sojusznikom, w tym Polsce, w sprawie utrzymania bezpieczeństwa regionalnego. Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się kryzysem granicznym w czwartek. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała poszerzenie sankcji wobec Mińska, zaś premier Mateusz Morawiecki zabiegał o zwołanie wideokonferencji na szczycie z udziałem szefów państw UE.
„Podczas jutrzejszego posiedzenia Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się kryzysową sytuacją na wschodniej granicy UE z Białorusią; cieszę się że nasze zabiegi dyplomatyczne przyniosły oczekiwany skutek” – napisał późnym wieczorem w środę stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski.
Wesprzyj nas już teraz!
PILNE:
Podczas jutrzejszego posiedzenia Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się kryzysową sytuacją na wschodniej granicy UE z Białorusią; cieszę się że nasze zabiegi dyplomatyczne przyniosły oczekiwany skutek @MSZ_RP @RzecznikMSZ @AndrzejDuda @prezydentpl— Krzysztof Szczerski (@KSzczerski) November 10, 2021
„Polska poinformowała Radę Północnoatlantycką w środę 10 listopada o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Kraje sojusznicze NATO są w pełni solidarne z Polską i innymi sojusznikami, dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś. Sojusznicy jasno dali do zrozumienia, że Białoruś ponosi odpowiedzialność za kryzys, a wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyka hybrydowa jest nieludzkie, nielegalne i niedopuszczalne” – głosi komunikat Kwatery Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego.
NATO zapewniło, że nadal uważnie monitoruje sytuację. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg pozostaje w bieżącym kontakcie z władzami państw wchodzących w skład tego militarnego porozumienia. „NATO jest gotowe do dalszej pomocy naszym sojusznikom i utrzymania bezpieczeństwa w regionie” – dodali przedstawiciele Paktu.
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał natomiast z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem. Po spotkaniu poinformował dziennikarzy o swej prośbie dotyczącej zwołania szczytu przywódców w formie telekonferencji. Jej tematem byłaby kwestia wprowadzenia kolejnych sankcji gospodarczych wobec Białorusi, ponieważ dotychczasowe, obejmujące niewpuszczanie na obszar Unii wpływowych członków reżimu Łukaszenki, nie przynoszą spodziewanych efektów.
– Jesteśmy coraz bardziej zdeterminowani, żeby po prostu wdrożyć sankcje gospodarcze. Będziemy dyskutować o nich na forum Rady Europejskiej. Poprosiłem też o to, aby taka Rada Europejska w formacie wideo została zwołana jak najszybciej, jeszcze przed grudniową RE po to, aby przedyskutować ten problem – stwierdził szef polskiego rządu.
Takie kroki zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej, która tuż przed swoim wystąpieniem spotkała się w stolicy Stanów Zjednoczonych z prezydentem Joe Bidenem.
– Sytuacja na granicy z Białorusią nie jest kryzysem migracyjnym, ale próbą destabilizacji sąsiadów Białorusi. Poszerzymy zakres sankcji wobec Białorusi – stwierdziła Ursula Von der Leyen.
Źródło: RMF24.pl, Twitter
RoM
I had a productive meeting with @POTUS at the White House⁰
We touched upon a series of issues including the situation at the border with Belarus⁰
This is a hybrid attack. Not a migration crisis
Beginning of next week, we will very quickly expand our sanctions against Belarus. pic.twitter.com/nsdCVLbyk4— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 10, 2021