29 czerwca 2017

NATO pomoże Ukrainie w zapewnieniu cyberbezpieczeństwa. Kijów padł ofiarą ataku hakerskiego

(fot. sxc.hu)

Po największym w historii Ukrainy ataku hakerskim, jaki przeprowadzony został we wtorek 27 czerwca, NATO obiecało pomoc w usprawnieniu systemów bezpieczeństwa informatycznego tego kraju. Jak podał ukraiński „24 kanał”, deklarację pomocy w obszarze cyberbezpieczeństwo obiecał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który bezpieczeństwo informatyczne naszego wschodniego sąsiada uznał za integralną część współpracy Paktu Północnoatlantyckiego oraz Kijowa.

 

27 czerwca wszedł do historii Ukrainy jako „czarny wtorek informatyczny”. Sieci komputerowe i systemy łączności informatycznej zostały zaatakowane przez grasujący na świecie wirus Petya.A. Informację o rozprzestrzenianiu się wirusa podali najpierw Ukraińcy, ale kolejne wieści o infekcjach wirusem Petya.A docierały z Polski, Indii, Rosji, Holandii i krajów skandynawskich. Jednym z powszechniejszych celów hakerskiego ataku były sieci dużych firm, szczególnie z branży logistycznej i transportowej, oraz sieci instytucji publicznych. Domniemania źródła ataku wskazywały na Koreę Północną, jako miejsce wyprowadzenia ataku na światową skalę.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Spośród wszystkich państw zaatakowanych przez Petya. A najbardziej ucierpiała Ukraina, w której od razu mówiło się, że był to najbardziej szkodliwy atak w 26-letniej historii państwa. W ciągu doby, gdy wirus wdzierał się w sieci, do ukraińskiej cyberpolicji zgłoszono ponad 1 tys. zdarzeń zakłócania pracy sieci komputerowych. Wśród ofiar były systemy informatyczne przedsiębiorstw, banków, supermarketów, organów władzy i innych instytucji publicznych a także mass media. Wirus zaatakował również systemy metra kijowskiego i elektrowni atomowej w Czarnobylu. Jeszcze w środę 28 czerwca pracowano nad opanowaniem sytuacji i odzyskiwaniem danych, utraconych w wyniku działań hakerów. Szczególny niepokój w świecie wywołała informacja o zawirusowaniu sieci Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, znanej na całym świecie z tragicznej awarii 26 kwietnia 1986 roku.

 

Atak wirusa pokazał, że szczególną słabością Ukrainy jest zbyt mała liczba centrów cyberbezpieczeństwa i małe doświadczenie w polityce bezpieczeństwa informatycznego. Jak zapewnił Jens Stoltenberg, NATO przekaże Ukrainie technologie wzmocnienia cyberobrony, pomoc techniczną i doradczą. Do tego celu ma służyć specjalny fundusz wsparcia, powołany przez NATO.

 

 

Jan Bereza

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 652 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram