Według naukowców, dzieci w trzecim trymestrze ciąży słyszą rytm muzyki i mowy. Reagują m.in. na piosenki słuchane przez matki, a także rozróżniają słowa i języki. Po narodzeniu dziecko kojarzy już słowa, które szczególnie często słyszało podczas życia płodowego. Matka jest dla dziecka pierwszym nauczycielem języka.
Już w 1988 r. odkryto, że noworodek kojarzy piosenkę z ulubionego serialu oglądanego przez matkę – tak jakby słyszał ją już wcześniej. Z kolei w późniejszych badaniach, naukowcy stwierdzili, że nowonarodzone dzieci są przyzwyczajone do języka, jakim posługują się ich rodzice. Dlatego też amerykańskie noworodki uznawały słowa wypowiadane w języku szwedzkim za obce.
Wesprzyj nas już teraz!
Ostatnio naukowcy postanowili zbadać dzieci przy użyciu najnowszych technik. Dali ciężarnym kobietom nagranie, które miały odtwarzać przez kilka ostatnich miesięcy ciąży. Kilka razy w tygodniu kobiety puszczały dzieciom dźwięk z wymyślonym słowem „tatata”. Przed swymi narodzinami dzieci słyszały to słowo ponad 25 tys. razy. Z analizy sygnałów mózgowych przeprowadzonej przy użyciu czujników EEG wynikło, że mózgi dzieci rozpoznawały to słowo, w przeciwieństwie do dzieci z grupy kontrolnej (którym nie puszczano nagrania). Potwierdza to, że dzieci oswajają się z językiem ojczystym już w życiu płodowym.
Według badaczy, mechanizmy mózgu odpowiedzialne za słuch rozwijają się po 30 tygodniach życia płodowego. Dziecko zaczyna słuchać głosu matki w ostatnich 10 tygodniach ciąży.
– Matka jako pierwsza wpływa na umysł dziecka – mówi współautorka badania Patricia Kuhl, z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. – Najgłośniejsze w jej mowie są samogłoski i to one są najlepiej zapamiętywane przez dziecko – dodaje. To pierwsze badanie, które ponad wszelką wątpliwość dowodzi, że dziecko w życiu płodowym uczy się języka matki.
Źródło: lifenews.com
Mjend