– Uniwersytet zdalny to quasi- uniwersytet – mówił odwiedzając warszawską uczelnię minister edukacji. Jak podkreślał Przemysław Czarnek podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego, bez studentów na korytarzach uczelnia jest jedynie w połowie tym, czym być powinna.
Inaugurację roku akademickiego 2022/2023 rozpoczeła msza św. w kościele akademickim, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
W homilii duchowny mówił o misji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – „uczelni związanej z Kościołem, która chce być uczelnią katolicką”. – Nie tylko chodzi o to, by być dobrym uniwersytetem, ale o coś więcej, czego nie można zagubić – mówił kardynał.
Wesprzyj nas już teraz!
Kardynał Nycz wymienił trzy najważniejsze zadania w realizacji misji UKSW: „refleksję w świetle Ewangelii nad współczesną nauką i kulturą, szukanie powiązania między fides et ratio tak, aby drogi nauki i wiary nie rozeszły się; podejmowanie tematów ważnych etycznie, w tym rozwijanie nauk o rodzinie, i podejmowanie refleksji filozoficzno-etycznej nad naukami ścisłymi”.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaapelował do władz UKSW, by nie podejmować pochopnych decyzji o wysyłaniu studentów na naukę zdalną. – Uniwersytet zdalny to quasi-uniwersytet. Uniwersytet bez studentów na korytarzach jest tylko w połowie tym, czym powinien być – przestrzegał.
Polityk przyznał, że „czas jest niezwykle trudny, a szaleństwo na rynkach – ogromne”. – Ale ceny energii i tak są u nas najtańsze. I to trzykrotnie tańsze niż we Włoszech, dwukrotnie tańsze niż we Francji, Czechach czy na Litwie. Spowodujemy naszą regulacją obniżenie tych cen energii do rozsądnych poziomów. Raz jeszcze proszę: nie podejmujmy pochopnych decyzji krzywdzących dla studentów – naciskał Czarnek.
List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. „Polska jako państwo dążące do rozwoju, dostatku i bezpieczeństwa potrzebuje własnej, nowoczesnej nauki pomagającej sprostać licznym wyzwaniom. Nauka ma zasadniczo charakter uniwersalny, a jej rozwój wymaga międzynarodowej współpracy. Wiążą się z tym dwojakiego rodzaju zadania – z jednej strony nasz kraj musi być mocnym autonomicznym ośrodkiem rozwoju badań, ich finansowania i wdrażania (…). Z drugiej strony musimy prowadzić szeroko zakrojoną współprace zagraniczną zarówno w dziedzinie nauk ścisłych, jak i humanistycznych” – napisał prezydent.
Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski zauważył, że przyszłość ojczyzny i narodu w dużej mierze zależy od tego, jaki poziom prezentują polskie uczelnie i ich wykładowcy.
(PAP)/ oprac. FA