– W ostatnich tygodniach radykalna lewica znów pokazuje oblicze wroga wolności słowa i nauki. Kolejni nauczyciele i wykładowcy są prześladowani, a ich książki poddawane są medialnej i sądowej cenzurze – podkreśla w newsletterze mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris. Jak dodaje, aby stać się ofiarą aktów nienawiści i bojkotu, wystarczy skrytykować ideologię gender albo podać w wątpliwość inne obowiązujące, modne wierzenia. – W efekcie, nauki społeczne stają się zakładnikami lewicowych aktywistów, odchodząc od swojej misji rzetelnego diagnozowania rzeczywistości i proponowania rozwiązań – wskazuje.
Zdaniem prezesa Ordo Iuris, ważną przestrogą przed tym, co może nam grozić, jest obserwowane w USA ideologiczna agresja, która staje się już codziennością. Jak przypomina, sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego Clarence Thomas, który poparł wyrok znoszący federalne „prawo do aborcji”, został zmuszony do rezygnacji z prowadzenia zajęć na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Wcześniej wielokrotnie grożono mu śmiercią, a w trakcie demonstracji przed Sądem Najwyższym aborcyjni aktywiści rozdawali ulotki z jego domowym adresem.
– W Polsce widzimy wyraźne zapowiedzi podobnej eskalacji agresji. Nasi prawnicy i eksperci występują w obronie takich nauczycieli i naukowców jak prof. Ewa Budzyńska, prof. Wojciech Roszkowski, kurator Barbara Nowak, dr Paul Cameron, dyrektor liceum Dariusz Jakóbek czy nauczyciel Krystian Frelichowski. Zapewniamy prawną obronę także wielu innym ofiarom nagonki i cenzury, których sprawy nie trafiły na czołówki gazet, ale mają kluczowe znaczenie dla poszanowania prawdy i wolności w ich małych społecznościach szkolnych lub akademickich. W wielu sprawach już odnieśliśmy sukcesy – podkreśla mec. Kwaśniewski, równocześnie zachęcając do wspierania działań Ordo Iuris.,
Wesprzyj nas już teraz!
Ostatnio w Polsce celem ataków stał się prof. Wojciech Roszkowski, za jego podręcznik do przedmiotu „Historia i Teraźniejszość”. Powodem jest bezkompromisowy opis niebezpiecznych ideologii – od komunizmu i nazizmu do genderyzmu.
– Liceum nie może być miejscem cenzury, a uczniowie powinni mieć dostęp do różnych podręczników i ocen najnowszej historii. Byliśmy pierwszymi, którzy publicznie i głośno zaprotestowali przeciwko cenzurowaniu podręcznika i jego autora. Od razu zaoferowaliśmy wsparcie prof. Roszkowskiemu. Naukowcy wchodzący w skład Rady Naukowej Instytutu Ordo Iuris wydali specjalne stanowisko, przypominając, że „jako naukowiec, prof. Roszkowski ma prawo do formułowania własnych osądów i ocen” – przypomina mec. Kwaśniewski.
Niestety, głos liberalno lewicowych środowisk może liczyć na mocne wsparcie. Jak choćby partnera międzynarodowej kancelarii prawnej Dentons, który „zaangażował autorytet i siłę globalnej korporacji obsługującej polskie spółki Skarbu Państwa do ataku na naukowca”.
Jak zaznaczył mec. Kwaśniewski, Ordo Iuris natychmiast zażądało od spółek Skarbu Państwa wyjaśnienia, czy zdają sobie sprawę z ideologicznego zaangażowania Dentons. Powstała też petycja skierowana do klientów kancelarii Dentons z wezwaniem do obrony konstytucyjnych wolności słowa i nauki.
– Na efekt nie trzeba było długo czekać. Partner kancelarii zamilkł, a sama korporacja wymijająco wycofuje się z angażowania swej marki w kontrowersyjny atak na naukowca i podręcznik. Zrobimy, co w naszej mocy, by ta sprawa skończyła się całkowitym zwycięstwem wolności badań naukowych – zapewnia prezes Ordo Iuris.
Mec. Kwaśniewski przypomina też sprawy, w których udało się wyjść obronną ręką i doprowadzić do skruchy atakujących. To np. obrona małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak atakowanej przez wiceprezydenta Warszawy za krytykę warszawskiej Deklaracji LGBT+, czy amerykańskiego psychologa dr. Paula Camerona, którego za podważanie naukowych kompetencji przepraszać musiała toruńska organizacja LGBT.
– Niedawno doprowadziliśmy do przywrócenia do pracy Dariusza Jakóbka – dyrektora łódzkiego liceum, którego próbowano pozbawić stanowiska po tym, gdy sprzeciwił się wykorzystywaniu symboliki proaborcyjnych „czarnych marszów” jako awatarów uczniów w trakcie nauczania zdalnego. O sprawiedliwość walczymy też dla Krystiana Frelichowskiego – nauczyciela, któremu dyrektor szkoły groził zwolnieniem dyscyplinarnym i zaatakował go publicznie za krytykę postulatów ruchu LGBT. W licznych procesach bronimy też rodziców, którzy w trosce o swoje dzieci ujawniają zagrożenia wynikające z wulgarnej edukacji seksualnej lub „antydyskryminacyjnej” – wylicza mec. Kwaśniewski.
I jak zaznacza, jeśli „dziś nie sprzeciwimy się próbom kneblowania odważnych naukowców, dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców, to cenzura będzie mogła wkrótce dotknąć każdego z nas”. Dlatego trzeba wspólnymi siłami stawić czoła tego typu działaniom.
Źródło: Newsletter Ordo Iuris
MA