Kim był major Józef Kuraś „Ogień”? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć na organizowanym przez Stowarzyszenie Studenci dla RP i Samorządzie Wydziału Prawa i Administracji UJ spotkaniu, podczas którego głos zabiorą dr Maciej Korkuć i Adam Blaszczyk – autorzy licznych publikacji na temat działalności „Ognia”.
Jednym z programowych punktów obchodów jest spotkanie poświęcone pamięci majora Józefa Kurasia „Ognia”, które odbędzie się 27 lutego o godzinie 16.00 w Sali wystawowej Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wesprzyj nas już teraz!
Organizatorami są Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Samorząd Studentów Wydziału Prawa i Administracji.
Podhale w swojej powojennej historii stało się miejscem zaciętych walk partyzanckich z sowieckim okupantem. Z ulotki rozwieszanej przez żołnierzy mjr Józefa Kurasia „Ognia” w 1945 r. mieszkańcy Nowego Targu i okolic mogli przeczytać: „Walczyliśmy o Orła, teraz – o koronę dla Niego, hasłem naszym Bóg, Ojczyzna, Honor”. Tak rozpoczął się bój podhalańskich partyzantów o niepodległy byt Państwa Polskiego.
O losie dowódcy zgrupowania „Błyskawica” na spotkaniu opowiedzą dr Maciej Korkuć i Adam Błaszczyk. Historię majora „Ognia” uczestnicy będę mogli usłyszeć również dzięki wyjątkowym gościom – kombatantom, którzy walczyli u jego boku, a także rodzinie legendarnego żołnierza.
Plan spotkania.
Godz. 16.00 – Kim był Józef Kuraś? Postać majora „Ognia” przybliży dr Maciej Korkuć
Godz. 17.00 – Walka i upamiętnienie. O powojennych losach, postawie i śmierci żołnierza
wyklętego opowie Adam Błaszczyk
Godz. 17.30 – Bohater z Podhala. O Józefie Kurasiu opowiedzą jego współwalczący i
rodzina
Godz. 18.00 – Dyskusja
28 lutego o g 19.00 odbędzie się koncert „Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci” w Filharmonii Krakowskiej. Główne obchody święta będą miały miejsce w Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, czyli 1 marca.
Oficjalne uroczystości rozpocznie Msza Święta, która zostanie odprawiona o godz. 16 w Bazylice Mariackiej w intencji walczących o wolną Polskę. Po niej z Rynku Głównego do Parku im. Henryka Jordana przejdzie pochód na czele ze Szwadronem Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego, Kompanią Honorową Wojska Polskiego i Orkiestrą Wojskową.
W Parku im. H. Jordana zostaną wygłoszone przemówienia, Apel Pamięci oraz oddana zostanie salwa honorowa. Pod pomnikami Danuty Siedzikówny „Inki”, gen. Augusta Fieldorfa „Nila”, rtm. Witolda Pileckiego, gen. Leopolda Okulickiego zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.
Obchody 1 marca zakończy koncert Tadeusza „Tadka” Polkowskiego oraz Adama „PIHa” Piechockiego, który odbędzie się o godz. 20 w Muzeum Armii Krajowej.
1 marca na Rynku Głównym stanie telebim, na którym przez cały dzień będą wyświetlane filmy i zdjęcia przypominające sylwetki i historię Żołnierzy Wyklętych. Rozłożone zostaną także ścianki z płyt kartonowo-gipsowych, na których przez cały dzień będzie powstawało graffiti przedstawiające wizerunki bohaterów tego święta.
Patronem medialnym obchodów jest portal PCh24.pl.
Źródło: studencidlarp.pl
luk