Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat w południowej Polsce odnotowano 550 prób samobójczych w wyniku zatruć. Najbardziej zatrważające jest to, iż dane te dotyczą dzieci w wieku od 7 do 18 roku życia!
W samym 2013 roku w Polsce doszło do 357 prób samobójczych, w 2016 roku liczba ta wzrosła do 475. Jednak przerażają nie tylko liczby. – Na swoje życie targają się coraz młodsze dzieci – twierdzi dr hab. Maciej Pilecki, kierownik oddziału Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. I jako jedną z przyczyn wymienia kryzys rodziny. – Im młodsze dziecko, tym częściej próba samobójcza występuje po kłótni rodziców – tłumaczy dr hab. Pilecki.
Wesprzyj nas już teraz!
Kolejnym czynnikiem wpływającym na większą śmiałość młodych do targania się na własne życie jest internet, w którym nie trudno znaleźć strony szczegółowo opisujące metody samobójstw. Mało tego: autorzy wielu z tych stron wręcz zachęcają do prób odbierania sobie życia. I choć bardziej podatne na tego typu wpływy są dzieci mające problemy natury psychicznej, rodzice nie mogą tracić czujności. – Mniej więcej u połowy dzieci, które odebrały sobie życie, nie pojawiały się wcześniej żadne niepokojące symptomy – dodaje dr hab. Pilecki.
W ostatnich dwóch latach na południu Polski doliczono się też 249 przypadków otrucia chemią domową przez dzieci nie przekraczające 6 roku życia. Najczęściej połykane są kapsułki do prania, proszki, tabletki do zmywarek i szampony. – Każdy taki przypadek trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem – informuje dr Beata Szkolnicka i przypomina, by w takich przypadkach nie prowokować wymiotów, gdyż grozi to przedostaniem się niebezpiecznych substancji do układu oddechowego.
Źródło: gazetakrakowska.pl
om