W kalifornijskim Instytucie Salka stworzony został embrion, który jest hybrydą małpy i człowieka. Szef ekipy badawczej Juan Carlos Izpisua zapowiada, że otwiera to przed nauką nowe perspektywy.
Hiszpańskojęzyczny badacz pracujący w Instytucie Salka w Kaliforni powiedział mediom, że w jego placówce badania nad stworzeniem hybrydy ludzko-zwierzęcej trwają od kilku lat. W 2017 roku skutecznie wprowadzono ludzkie komórki do organizmu świni. Było to jednak tylko wstęp do skrzyżowania człowieka z małpą, co teraz się udało. Naukowcy pracowali na sześciodniowych zarodkach małp. Wszczepili do nich ludzkie komórki. Temu zabiegowi poddano 132 małpie embriony. Po 19 dniach większość zginęła; przetrwały jednak trzy ludzko-zwierzęce hybrydy.
Według Izpisuy w przyszłości rozwój badań nad ludzko-zwierzęcymi hybrydami ma pozwolić tworzenie tkanek służących przeszczepom, na przykład serca lub nerek.
Badania nie były jednak prowadzone w Stanach Zjednoczonych, ale w Chinach. W pracach uczestniczyli naukowcy zarówno z USA, jak i z chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Kunming oraz z… Katolickiego Uniwersytetu św. Antoniego w hiszpańskiej Murcji. Według Izpisuy wybór padł na Chiny, bo tamtejsi badacze są bardzo doświadczeni w pracach nad małpami. Studia nad tworzeniem ludzko-zwierzęcych hybryd dopuszczalne są jednak nie tylko w Chinach, ale także w kilku państwach zachodnich, między innymi w USA, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Źródło: forsal.pl
Pach