Mieszkający we Francji konwertyci z islamu na katolicyzm pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej w Liesse. To już druga tego rodzaju pielgrzymka dla nowo ochrzczonych byłych muzułmanów.
We Francji przybywa katolików nawróconych z islamu. Obecnie stanowią już 10 proc. dorosłych katechumenów, którzy przygotowują się przyjęcia chrztu. Wyjątkowym miejscem dla konwertytów z islamu jest sanktuarium Matki Bożej w Liesse, dokąd pielgrzymowali mieszkający we Francji byli muzułmanie. To właśnie tam znajduje się grobowiec sudańskiej księżniczki Ismerii, która w XII wieku nawróciła się na chrześcijaństwo i przybyła do Francji wraz z krzyżowcami.
Co warte podkreślenia, grób księżniczki Sudanu i cieszył się w średniowieczu dużym zainteresowaniem pątników i przyciągał wiernych z odległych miejsc. Współcześnie do sanktuarium, w którym jest pochowana, przybywają nawróceni na katolicyzm byli muzułmanie.
Wesprzyj nas już teraz!
Mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki odprawił abp Eric de Moulins-Beafort, przewodniczący Episkopatu Francji. Przy grobie Ismerii z pątnikami modlił się natomiast bp Renauld de Dinechin, ordynariusz diecezji Soissons.
Ks. Henry Fautrad zwraca uwagę, że konwertyci z islamu potrzebują specjalnej formy pomocy i duszpasterstwa. „Doroczna pielgrzymka do Liesse to przejaw wrażliwości Kościoła na tę szczególną grupę wierzących. Są oni niczym młode rośliny i potrzebują naszej troski” – podkreśla francuski duszpasterz.
Źródło: KAI
WMa