W maju inflacja konsumencka wyniosła 4,7 proc. w ujęciu rocznym – poinformował GUS. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,3 proc.
„W ujęciu rocznym wzrost cen usług wyniósł 6,8 proc., a towarów sięgnął 4,1 proc. W ujęciu miesiąc do miesiąca było to odpowiednio: +0,3 proc. i +0,3 proc.”, poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
„W maju br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny żywności (wzrost o 0,6 proc.) oraz w zakresie mieszkania (wzrost o 0,4 proc.)”, czytamy w komunikacie.
Wesprzyj nas już teraz!
W wydanym 9 czerwca komunikacie Rady Polityki Pieniężnej wskazano, że do wzrostu inflacji w maju przyczynił się przede wszystkim dalszy wzrost rocznej dynamiki cen paliw związany z wyraźnie wyższymi niż przed rokiem cenami ropy naftowej na rynkach światowych, a także wzrost cen żywności.
CPI (Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) w maju był podwyższany przez wzrost cen energii elektrycznej, który miał miejsce na początku br. oraz podwyżki opłat za wywóz śmieci, czyli czynniki, które są niezależne od krajowej polityki pieniężnej.
RPP podtrzymała, że tempo ożywienia gospodarczego w kraju będzie uzależnione od dalszego kształtowania się kursu złotego, a głównym źródłem niepewności co do kształtowania się koniunktury w kraju pozostaje dalszy przebieg pandemii i jej wpływ na koniunkturę w kraju i za granicą.
Zgodnie z prognozą NBP, spadek inflacji oczekiwany jest w przyszłym roku.
Źródło: ISBnews, DoRzeczy.pl
TK