Subash Nemwang, rzecznik rozwiązanego w tych dniach zgromadzenia parlamentarnego w Nepalu na spotkaniu z przedstawicielami mniejszości religijnych zapowiedział, że w nowej konstytucji państwa będzie zagwarantowana świeckość państwa. Według azjatyckiej agencji katolickiej UCANews, w przemówieniu transmitowanym przez telewizję Subash Nemwang zapewnił, że Nepal nie wróci do czasów, gdy był państwem rządzonym przez króla i w którym monarchowie byli uważani za wcielenie bogów hinduskich.
Wprowadzenie nowej konstytucji jest częścią reform politycznych, zapisanych w porozumieniu pokojowym z maoistycznymi partyzantami w 2009 r. Jako termin przedstawienia projektu nowej konstytucji ustalono 27 maja 2012 r. Rozmowy jednak nie powiodły się w zasadzie tylko z tego powodu, czy w federacyjnym Nepalu granice jednostek administracyjnych mają być ustalone według kryteriów etnicznych czy geograficznych.
Wesprzyj nas już teraz!
W latach 1996-2006 maoistyczna Partia Komunistyczna Nepalu walczyła z monarchią i z hinduskim systemem klasowym. Po strajku generalnym wiosną 2006 r. parlament rozwiązany przez ówczesnego króla Gyanendrę został przywrócony. Król stracił władzę, a hinduizm – status religii państwowej.
Źródło: KAI
pam