Adam Darski, lider satanistycznego zespołu „Behemot” przegrał proces sądowy o zniesławienie, który wytoczył przeciwko Ryszardowi Nowakowi, prezesowi Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami. Sąd orzekł, że wielokrotne użycie przez Nowaka określenia „przestępca”, które kierował pod adresem Darskiego, mieści się w granicach prawa. Wokalista domagał się przeprosin i zadośćuczynienia, ale nic z tego. Sam będzie musiał ponieść koszty procesu.
Sprawa Adama Darskiego dotyczyła wywiadu, w którym Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, wielokrotnie użył wobec lidera zespołu „Behemot” określenia „przestępca”. Nowak toczy spory prawne z Darskim już od 2008 roku, gdy wokalista podczas jednego z koncertów publicznie podarł „Biblię”, jednocześnie bardzo dosadnie wyrażając swoje zdanie na temat Kościoła katolickiego, który nazwał „największą zbrodniczą sektą”. Nowak złożył wówczas zawiadomienie do prokuratury. Kolejny kontakt muzyka z Nowakiem nastąpił w związku z rzekomym zniesławieniem.
Wesprzyj nas już teraz!
– Nie mogę prowadzić swojej działalności artystycznej i pozascenicznej w spokoju, ponieważ wiem, że pan Ryszard Nowak z fanatyzmem i zacietrzewieniem śledzi każdy mój ruch. Analizuje i później atakuje mnie publicznie. Uderza to we mnie i w ludzi, z którymi pracuję. Wspieram organizacje charytatywne. Jest ogromny zgrzyt pomiędzy tym, że pracuje dla DKMS-u, a z drugiej strony pada hasło „przestępca”. Wysoki Sądzie, to jest oczywiste, że powstaje olbrzymi dysonans, bo nie jestem przestępcą, nie czuję się nim i nie zostałem oskarżony – tłumaczył wówczas na Sali rozpraw Darski.
Już w zeszłym roku sąd uznał, że określenie Darskiego mianem „przestępcy” nie było złamaniem prawa, jednakże muzyk odwołał się od tego wyroku. Nergal oczekiwał od Nowaka przeprosin oraz wpłacenia kwoty 3 tysięcy zł na konto jednej z fundacji opiekujących się zwierzętami.
Ostatecznie Sąd Apelacyjny w Gdańsku oddalił apelację Adama Darskiego i nakazał mu poniesienie kosztów procesów sądowych, które wyniosły ok. 4 tysięcy zł. Wyrok jest prawomocny.
Źródło: Radio Gdańsk, onet.pl
POz