29 kwietnia 2024

Netanjahu obiecuje „humanitarne traktowanie” Palestyńczyków. Inwazja na Rafah coraz bliżej?

(fot. EPA/MOHAMMED SABER Dostawca: PAP/EPA.)

„Sekretarz stanu USA Antony Blinken odwiedzi w poniedziałek Arabię Saudyjską, aby wesprzeć wysiłki na rzecz zawieszenia broni w Strefie Gazy. Izrael przekazał w weekend, że jest gotowy dać ostatnią szansę podupadającym negocjacjom z Hamasem w sprawie uwolnienia zakładników. Podkreślając, że jeśli rozmowy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, przeprowadzi zapowiadaną od kilku miesięcy inwazję lądową na Rafah”, pisze na łamach poniedziałkowego wydania „Dziennika Gazety Prawnej” Karolina Wójcicka.

Publicystka relacjonuje stanowiska i działania obu stron wojny na Bliskim Wschodzie. Przypomina, iż Izrael od tygodni utrzymuje, że „atak na Rafah to posunięcie niezbędne do pokonania utrzymujących się tam czterech batalionów Hamasu i uwolnienia pozostałych 129 zakładników”. Z kolei bojownicy Hamasu przekonują, iż „zakładnicy wrócą do domów, jeśli Netanjahu wycofa się ze swoich planów i zgodzi na zawieszenie broni”.

„Przeprowadzenie ofensywy nie będzie zresztą łatwym zadaniem. Rafah po 7 października zamieniło się w największy obóz przesiedleńczy na świecie. W miejscowości przebywa dziś ponad połowa z 2,2 mln mieszkańców Strefy Gazy. Jest to również kluczowy punkt przechowywania i dystrybucji pomocy humanitarnej, której większość trafia do Palestyńczyków przez granicę z Egiptem”, czytamy.

Wesprzyj nas już teraz!

Wójcicka przywołuje także wcześniejsze zapowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Polityk obiecywał, że ludność cywilna zostanie ewakuowana z Rafah z wyprzedzeniem. Z doniesień izraelskich mediów wynika, że ewakuowani mogą trafić m.in. do pobliskiego Chan Junus, gdzie mają powstać obozy namiotowe, centra dystrybucji żywności i placówki medyczne.

„Plany te spotkały się jednak z krytyką organizacji humanitarnych, które ostrzegają, że wyznaczone przez izraelską armię bezpieczne strefy były na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy walk wielokrotnie atakowane. Widząc poziom zniszczeń w środkowej i północnej części enklawy, nie jest dla nas jasne, gdzie mieliby zostać przesiedleni Palestyńczycy, aby otrzymać przyzwoite schronienie – przekazał Czerwony Krzyż”, czytamy w „DGP”.

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

TG

 

TRZECIA ŚWIĄTYNIA I ANTYCHRYST. MAMY SIĘ BAĆ?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram