2 października 2024

„Nie bać się. Szukać. Mieć odwagę myślenia”. Ważny apel abp. Marka Jędraszewskiego do polskich naukowców

(fot:prtscr/youtube/Archidiecezja Krakowska)

Dać się prowadzić aniołowi, który będzie nam torował drogę do pełni prawdy. Nie bać się. Szukać. Mieć odwagę myślenia – powiedział we wtorek w sanktuarium św. Józefa przy Rakowickiej w Krakowie abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski wygłosił homilię podczas Mszy Świętej inaugurującej 100. rok akademicki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski nawiązał do obchodzonego dziś w liturgii wspomnienia świętych Aniołów Stróżów. Zauważył, że są one zarówno opiekanymi całych narodów, jak i poszczególnych ludzi. Odwołując się do Księgi Wyjścia, zauważył, że wielka miłość, jaką Bóg okazał człowiekowi, ustanawiając anioły, aby go strzegły, nie oznacza, że droga do ostatecznego zwycięstwa będzie łatwa i bez trudności. W tym kontekście metropolita krakowski wskazał przykład Pana Jezusa pogrążonego w trwodze podczas modlitwy przed męką w Ogrodzie Oliwnym. Umacniał Go wówczas anioł, a dzięki temu wsparciu wyszedł na spotkanie z wolą Ojca – ku śmierci. Natomiast, mimo zapewnienia Bożej opieki w postaci anioła, Izrael nie był wierny swojemu Bogu, okazywał małoduszność i ulegał pokusom.

Poddać się, ulec zniewoleniu w imię chwilowej przyjemności; przyjmowanie kłamstwa za prawdę, a potem lęki i obawy w drodze do wolności – powiedział arcybiskup, po czym dodał, że taka nauka płynie z braku wiary w Boga, w Jego opatrzność i w pomoc Jego aniołów.

Wesprzyj nas już teraz!

Metropolita zwrócił uwagę, że postawę Izraela można odnieść do sytuacji nauki. Zaznaczył, że zadaniem nauki jest odkrywanie prawdy, formułowanie hipotez, praw naukowych i przekazywanie ich innym. A rozwój nauki musi odnosić się do wszystkich wymiarów tego, co nauka pragnie pojąć, zrozumieć, zinterpretować, przekazać. Tymczasem dziś nie chce się patrzeć na ludzką wiedzę całościowo.

Kwestionuje się najpierw obiektywne spojrzenie na Stwórcę tego świata, na Jego istnienie i Jego działanie – mówił arcybiskup, przytaczając postać Pierre Simona de Laplace’a, który na pytanie Napoleona: dlaczego – w przeciwieństwie do Newtona – nie uwzględnia w swoim Exposition du Système du monde istnienia i działania Stwórcy wszechświata, odpowiedział: „Ta hipoteza nie była mi do niczego potrzebna”. W tym kontekście metropolita krakowski przywołał komentarz Josepha Ratzingera: „Nowoczesne myślenie (…) nie szuka już tajemnicy, nie szuka tego, co boskie, lecz wydaje mu się, że wie: nauka odkryje kiedyś to, czego dzisiaj jeszcze nie rozumiemy. To tylko kwestia czasu, abyśmy zapanowali nad wszystkim. W ten sposób naukowość stała się najwyższą kategorią”.

Cytując słowa Jezusa: „Poznacie prawdę, a prawda Was wyzwoli” i wezwanie Jana Pawła II z początku pontyfikatu „Nie bójcie się” abp Marek Jędraszewski zwrócił się do społeczności akademickiej. – Nie bójcie się stawiać trudnych pytań naukowych. Nie bójcie się szukać rozwiązań. Nawet jeśli te rozwiązania będą wydawały się iść pod prąd dotychczasowym ustaleniom i swoistym prawdom uznanym przez naukę za dogmaty. (…) Nie bać się spotkania z trudnościami. Dać się prowadzić aniołowi, który będzie nam torował drogę do pełni prawdy. Nie bać się. I stąd szukać, mieć odwagę myślenia – podkreślił metropolita krakowski, po czym zakończył homilię modlitwą do anioła stróża.

 

Źródło: KAI

TG

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram