25-letni Aaaron Bushnell, aktywny członek Sił Powietrznych USA – w ramach protestu przeciwko „ludobójstwu” Palestyńczyków podpalił się przed ambasadą Izraela w Waszyngtonie. Do zdarzenia doszło w niedzielę po południu czasu lokalnego, ale pierwsze informacje na temat „protestu wojennego” Teksańczyka wobec izraelskiej okupacji Gazy podano w poniedziałek.
Mężczyzna nakręcił transmisję ze zdarzenia. Zmierzając w kierunku ambasady izraelskiej tłumaczył, że nie zamierza więcej brać udziału w „ludobójstwie”.
„Nie będę już brał udziału w ludobójstwie. Mam zamiar dokonać skrajnego aktu protestu, ale w porównaniu z tym, czego ludzie doświadczają w Palestynie z rąk swoich kolonizatorów, wcale nie jest ekstremalne. To właśnie nasza klasa rządząca zdecydowała, że ma to być normalne” – stwierdził Bushnell w nagraniu wideo.
Wesprzyj nas już teraz!
Po oblaniu się bezbarwnym płynem podpalił się. Trawiony przez ogień wielokrotnie krzyczał: „Wolna Palestyna!”. Mężczyzna zmarł następnego dnia. Tuż po zdarzeniu dostęp do ambasady blokowały pojazdy amerykańskich tajnych służb. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie.
Mężczyzna, który płonął przez całą minutę został otoczony przez policjantów. Funkcjonariusze krzyczeli z uniesionymi pistoletami, by „położył się na ziemi”. Jeden z ochroniarzy w pewnym momencie krzyknął „nie potrzebuję broni – potrzebuję gaśnic!”
Straż pożarna i Policja Metropolitalna wydały w niedzielę oświadczenie, informując, że urzędnicy agencji „odpowiedzieli na wezwanie w związku z osobą palącą się przed ambasadą Izraela” tuż przed godziną 13:00. Na miejscu okazało się, że ogień został ugaszony przez członków tajnych służb USA. W oświadczeniu podano, że dorosły mężczyzna „z obrażeniami w stanie krytycznym i zagrażającym życiu został przetransportowany do lokalnego szpitala”.
W poniedziałek Siły Powietrzne USA (Bushnell był oficerem czynnej służby), podały, że: „osoba zaangażowana we wczorajszy incydent w wyniku odniesionych obrażeń zmarła”.
Po ataku bojowników Hamasu na Izrael w dniu 7 października 2023 r. wojsko izraelskie prowadzi już czwarty miesiąc z rzędu ofensywę wojskową w Palestynie. Atakowane są także cele w Syrii i Libanie. Izraelczycy zapowiedzieli, że chcą pokonać bojowników islamskich.
W wyniku izraelskich działań zginęło prawie 30 tys. osób w Gazie, w większości kobiety i dzieci. Do tej pory nie udało wynegocjować zawieszenia broni między walczącymi stronami. Mnożą się protesty oskarżające Izrael o popełnienie ludobójstwa.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu stanowczo odrzuca oskarżenia. Przekonuje, że jego kraj działa w samoobronie, jednocześnie tocząc rozmowy na temat sześciotygodniowej przerwy w walkach, która umożliwiłaby pomoc humanitarną i pozwoliłaby na dalsze negocjacje w sprawie trwałego zawieszenia broni.
Turecka agencja Anadolu podaje, że „setki opłakują amerykańskiego lotnika, który dokonał samospalenia przed ambasadą Izraela w proteście przeciwko wojnie w Strefie Gazy”. Setki ludzi, w tym Żydzi mają gromadzić się przed ambasadą Izraela, by opłakiwać Aarona Bushnella. Agencja dodała, że „wielu miało nadzieję, że śmierć 25-letniego pilota, żołnierza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w czynnej służbie, zapoczątkuje zmianę w niezachwianym dotychczas poparciu prezydenta USA Joe Bidena dla wojny”.
Oficer Secret Service oszacował, że „w szczytowym okresie” w czuwaniu żałobnym po jego śmierci wzięło udział ponad 300 osób.
Josephine Guilbeau, była oficer wywiadu wojskowego, powiedziała Anadolu, że przyleciała z Ohio na czuwanie, ponieważ wierzy, że „śmierć Bushnella nie może pójść na marne”. – Jego przesłanie musi zostać rozpowszechnione. Musimy także upewnić się, że wspieramy każdego, kto jest podobny do Aarona i ma takie same uczucia, bo jak mamy sobie poradzić z ludobójstwem? – pytała retorycznie.
– Nigdy wcześniej w życiu nie widzieliśmy czegoś takiego, a nasz rząd po prostu spodziewa się, że Amerykanie będą oglądać ten rozwój wydarzeń przez pięć miesięcy i nie będzie żadnych problemów psychicznych. Oczywiście, będą powszechne problemy psychiczne. Każdy, kto ma dostęp do Internetu, obserwuje ludobójstwo rozgrywające się we współczesnych czasach – dodała Guilbeau.
Jenny Rosemary, 22-letnia mieszkanka Annandale w Wirginii, stwierdziła, że tragiczny protest Bushnella „był aktem skrajnym, ale aktem moralności”.
Izrael jest oskarżony o ludobójstwo przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. W styczniu tymczasowym orzeczeniem nakazano Tel Awiwowi zaprzestanie aktów ludobójczych i podjęcie środków gwarantujących pomoc humanitarną ludności cywilnej w Gazie. Komentujący desperacki akt amerykańskiego lotnika w czynnej służbie podkreślają, że chociaż protesty przeciwko trwającej wojnie Izraela w
Gazie stały się niemal codziennością w USA, to jednak akt Bushnella to najbardziej szokująca demonstracja w historii.
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan poinformował, że rozmowy o zawieszeniu broni prowadzone między Izraelem, USA, Egiptem i Katarem postępują. W niedzielę w Paryżu ustalono, „jak będzie wyglądać podstawowy zarys umowy w sprawie zakładników w ramach tymczasowego zawieszenia broni”. Prezydent Joe Biden obiecuje, że do końca tygodnia nastąpi zawieszenie broni, ale jedynie tymczasowe.
Źródło: people.com, aa.com.tr, thenationalnews.com, pbs.org
AS
Strefa Gazy: od początku wojny zginęło blisko 29 tys. Palestyńczyków